27. listopadu 2007 9:16 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi si polepšili o 1.500 korun

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Průměrný Čech bere o více než 1.500 korun měsíčně více než před rokem. Mzda vzrostla ve třetím čtvrtletí meziročně o 7,6 procenta na 21.470 Kč. Reálná mzda, tedy po odečtení inflace, se v průměru zvýšila o pět procent. Uvedl to Český statistický úřad.

Mzdy byly vyšší v soukromém sektoru. Lidé si zde vydělávali ve třetím čtvrtletí v průměru 21.612 korun, ve státní sféře to bylo 20.952 korun.

"Aktuální růst mezd je přesně na hraně maximální podpory spotřeby domácností a růstu životní úrovně, aniž by docházelo k růstu mzdových nákladů s negativním dopadem na konkurenceschopnost firem. Nicméně to, co platí na úrovni ekonomiky jako celku, nemusí platit pro všechny firmy a obory," komentoval výsledky hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Podle něj růst reálných mezd o pět procent naznačuje pokračování solidního tempu růstu spotřeby ve třetím čtvrtletí. "Pro centrální banku ale představuje růst mezd a spotřeby signál k přehodnocení měnové politiky, zvláště hrozí-li zároveň inflační tlaky z jiných stran," upozornil Marek.

Nejnižší relativní růst nominálních mezd statistici opět zaznamenali v rybolovu a chovu ryb, a to o 2,1 procenta. Naopak nejvyšší růst podle ČSÚ tentokrát vykázalo zemědělství, myslivost a lesnictví (o 9,4 procenta), obchod a opravárenství (o 9,1 procenta) a ubytování a stravování (o 8,8 procenta). Nicméně již tradičně nejvyšší nominální mzda ve finančním zprostředkování byla zhruba 2,5krát vyšší než nejnižší nominální mzda v odvětví rybolov a chov ryb, upozornil ČSÚ.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz