Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Covid už prodražuje i vodu, Češi si za ni od ledna opět připlatí. Podívejte se, o kolik vzrostou ceny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: pixabay

Praha Po květnovém zlevnění poplatku za dopravu a čištění vody se taxa v obcích a městech vrací k trendu dlouhodobého růstu. Češi si od ledna příštího roku opět za vodné a stočné připlatí a tentokrát to není jen obvyklými argumenty o růstu nákladů na energie nebo investice. Příjmy provozovatelů vodovodů a kanalizací ochudil letos z nemalé části i covid a vládní protivirová opatření. Přesněji – pokles spotřeby pitné a vypouštěné odpadní vody.

Města a obce každoročně schvalují své cenové plány ohledně úpravy vodného a stočného většinou do konce listopadu. Už nyní je zřejmé, že cena pro příští rok bude leckde vyšší nejen oproti současné situaci, ale zčásti i oproti období před letošním květnem, na jehož začátku stát snížil u této služby sazbu DPH z 15 na 10 procent. A drtivá většina vodárenských společností tehdy od května zlevnila.

Desetikoruny k účtu navíc

Od příštího roku lze oproti dnešku očekávat zvýšení taxy u součtu vodného a stočného přibližně o čtyři procenta, což je o poznání víc než aktuální meziroční inflace, která v říjnu klesla na 2,9 procenta. A znamená to také, že si za vodu v průměru jedna čtyřčlenná domácnost připlatí měsíčně – v závislosti na regionu – k nynějším zhruba 960 korunám dalších přibližně 20 až 40 korun.

Cena vody v krajských městech v roce 2020.

Cena vody v krajských městech v roce 2020.

Leckde už je jasno. Třeba v Brně od ledna zaplatí lidé za kubík vody 85,2 koruny oproti aktuální sazbě 80,6 koruny. Na jednu osobu to měsíčně znamená zdražení o šest korun. Před květnovým zlevněním tam Brněnské vodárny a kanalizace účtovaly dohromady za kubík vodného a stočného 84,3 koruny.

„Vodné zdraží o 6,7 procenta, stočné o 4,5 procenta. Do tarifů je zahrnut vývoj spotřeby a cen základních vstupů, zejména tvorba zdrojů na obnovu, opravy a údržbu vodohospodářské infrastruktury,“ uvedla Renata Hermanová za Brněnské vodárny a kanalizace.

Jasno je i v Plzni, kde kubický metr vodného a stočného podraží od ledna o 4,3 koruny, tedy o 4,56 procenta, na 98,82 koruny. Vodárna Plzeň kalkuluje, že příští rok vzrostou náklady na elektřinu a chemikálie pro výrobu pitné vody i na likvidaci kalů z čistírny odpadních vod, mzdy a poplatky. 

Nemalou díru v příjmech udělala vládní protivirová opatření, zavření škol, sportovišť, bazénů. „Kvůli pandemii koronaviru evidujeme zhruba od března meziroční snížení spotřeby na vodném a stočném u odběratelů asi o 270 tisíc metrů krychlových vody, což je zhruba o tři procenta, tedy o 24 milionů korun bez DPH,“ řekla mluvčí plzeňské vodárny Dana Veselá.

Jinde, včetně dalších velkých měst Prahy a Ostravy, se čeká schvalování cen v nejbližších dnech. „Lze říci, že nárůst bude minimálně o inflaci,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.

Covid však ceny příštího roku neovlivní všude stejně. Lidé se nepřesouvali do domovů, kde tedy naopak spotřeba vody zas o něco rostla, jen v rámci velkých měst, ale v případě studentů i do regionů. Podle ředitele Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR Viléma Žáka se tak bude nárůst ceny znatelně lišit region od regionu a obec od obce. V Česku celkem funguje na 7000 vodárenských provozovatelů.

Vodárny v kleštích viru

„Vliv covidu není jen v nižší spotřebě vody. Omezila se i činnost vodáren, zrušila se řada plánovaných oprav, omezil se kontakt pracovníků s okolním světem, připočtěte náklady na ochranné prostředky, včetně testů, přitom provoz a fixní náklady zůstaly zachovány,“ popsal situaci Žák. Státní podpůrné programy podle něj pomohly vodárnám jen z malé části.

V květnu, v souvislosti se snížením sazby DPH, přesto zlevnila vodné a stočné drtivá většina vodárenských firem. Ministerstvo financí na vzorku obcí s více než desítkou tisíc obyvatel vyčíslilo, že pouze sedm provozovatelů vodárenské soustavy cenu od května nesnížilo. Mezi nimi i Praha, kde cena zůstala od ledna doposud na 94 korunách za kubík.

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...