19. dubna 2012 14:34 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi si na důchod moc nespoří. Myslí si, že jsou na to mladí

Spoření na důchod - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spoření na důchod - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Čtyřicet jedna procent Čechů si dosud nezřídilo žádnou z forem soukromého zabezpečení na důchod. Vyplynulo to z průzkumu, který z pověření společnosti Raiffeisen Capital Management uskutečnila v lednu agentura GfK Czech mezi 752 respondenty.

Za důležité považuje soukromé důchodové spoření 37 procent lidí. Motivací je pro ně zejména potřeba finančního zabezpečení, uvedlo 79 procent z nich. Patnáct procent lidí je přesvědčeno, že státem garantovaný důchod nebude dostatečný a ve stáří jim neudrží životního standard.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidé už nevěří tomu, že jim stát důchod garantuje

"Klesá důvěra v to, že stát bude schopen garantovat důchody," podotkl konzultant GfK Czech Gabriel Tkáč.

Podle Tkáče roste tlak na to, aby se lidé o svůj důchod sami postarali . Přesto je pětina oslovených Čechů přesvědčena, že se jich soukromé důchodové zabezpečení netýká.

Až 30 procent lidí je toho názoru, že jsou na důchodové zabezpečení mladí, 24 procent na to nemá peníze, dalších 16 procent pravidelnému a bezpečnému vyplácení důchodu nevěří a 12 procent podle svého mínění aktivní vytváření finanční rezervy na později nepotřebuje.

Jak vypadá v Česku spoření na důchod

Nejvyužívanějším produktem soukromého důchodového zabezpečení v Česku je pravidelné dobrovolné spoření v penzijních fondech (39 procent). Na 22 procent lidí sází na klasické životní pojištění, 14 procent má za tímto účelem vkladní knížku, šest procent volí investiční životní pojištění a dvě procenta investují do investičních fondů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!