Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi si více půjčují a jinak investují

Postoj Čechů k penězům se stále mění | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Postoj Čechů k penězům se stále mění | foto: Reprofoto

PRAHA Lidé v České republice mění svůj postoj k penězům. Stále méně vkládají do bank, naopak stále více využívají alternativních forem úspor. Zadluženost domácností roste rychlým tempem.

Vyplývá to z analýzy, kterou dnes zveřejnil Český statistický úřad. Dluhy českých domácností jsou hlavně dlouhodobého charakteru a lidé půjčené peníze využívají zejména na financování bydlení.

Hypotéční úvěry a úvěry ze stavebního spoření dosáhly 232,6 miliardy korun a v polovině letošního roku se na celkové zadluženosti domácností podílely 72,4 procenta. Zejména v poslední době je v ČR patrné, že domácnosti více investují do podílových fondů.

Tyto investice zvýšily podíl na celkovém objemu úspor domácností z 5,8 procenta koncem roku 2001 na 11,3 procenta v polovině roku 2005. To je nárůst o téměř 70 miliard korun a průměrný roční přírůstek 24,5 miliardy Kč. 

ČSÚ také zjistil, že se stále nezastavil pokles vkladů obyvatelstva u bank, který byl patrný zejména od roku 2000. Ke konci června vklady činily 278,2 miliardy korun, tedy jen asi 59 procent úrovně z konce roku 2001, kdy tyto čistě bankovní vklady dosahovaly 469,4 miliardy korun.

"Takovýto výrazný propad v krátkém časovém horizontu snižuje použití středně a dlouhodobých disponibilních zdrojů pro aktivní obchody komerčních bank a z tohoto pohledu obecně vzato i potenciál růstu ekonomiky," uvedl ČSÚ. Riziko oslabení investic do ekonomiky nicméně oslabuje to, že lidé více vkladů mají u stavebních spořitelen.

Výrazně se také zvyšuje podíl peněz, které lidé mají na běžných a žirových účtech. Tento růst je pak schopen podle statistiků z velké části kompenzovat úbytek peněz na terminovaných vkladech.

"Klade však vyšší nároky na risk management komerčních bank," uvedl ČSÚ. Hrubé úspory domácností klesají, avšak zejména od roku 2000 je tento pokles kompenzován přílivem vnějších zdrojů. Do ČR mezi lety 1995 až 2005 ročně přicházelo v průměru asi 137,8 miliardy korun přímých zahraničních investic; v letech 1998 až 2002 dokonce 226 miliard korun ročně.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?