Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi si zvykají na život na dluh

České rodiny se stále více zadlužují. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České rodiny se stále více zadlužují. | foto: Miroslav RendlLidové noviny

PRAHA Poskytovatelé spotřebitelských úvěrů loni zažili rekordní rok. Objem úvěrů loni v ČR vzrostl o 30 procent a přiblížil se 90 miliardám korun. Odhad uveřejnila Česká spořitelna.

Letos se prý Češi budou zadlužovat mírnějším tempem. Růst by mohl zpomalit na 20 procent a objem spotřebitelských úvěrů překročí 100 miliard korun. Každá čtyřčlenná rodina tak bude průměrně dlužit kolem 40.000 Kč.

Podle hlavního ekonoma České spořitelny Viktora Kotlána si Češi na koupi počítačů, elektroniky, vybavení domácností, mobilů a dalšího spotřebního zboží půjčují stále výrazně méně než obyvatelé západní Evropy.

Zatímco v eurozóně tvoří spotřebitelské úvěry necelých sedm procent HDP a v USA to je 17 procent, v ČR je to pouze 2,41 procenta. Domácnosti si tak podle Kotlána mohou při svých platech dovolit i vyšší dluhy. Potvrzuje to prý také platební morálka dlužníků, která se i přes rozmach úvěrů zlepšuje.

Zatímco počátkem roku 2004 činil podíl vysoce rizikových úvěrů v České spořitelně téměř šest procent, nyní dosahuje přibližně 3,7 procenta, uvedl ředitel odboru úvěrových rizik banky Pavel Voříšek.

Údaje za celý trh však hovoří o tom, že své dluhy nesplácí přibližně osm až deset procent dlužníků. Rozdíl ve statistice zaráží i experty České spořitelny. Svůj výrazně nižší podíl
nesplácených úvěrů vysvětlují přísnými nároky na poskytnutí půjčky a lepší znalostí klientů, kteří u banky využívají řadu dalších služeb.

Při žádosti o úvěr banka posuzuje především příjem zájemce, jeho případné další dluhy či dosavadní platební morálku. Žadatel musí splnit především takzvaná "K.O. kritéria," bez nichž nemá na půjčku nárok. Podíl rovnou odmítnutých klientů prý činí kolem 15 procent. Případy falšování příjmů či dokladů jsou údajně vzácné.

Na život na dluh si podle Kotlána zvyká stále více Čechů. Trh spotřebitelských úvěrů tak nadále poroste, ale mírněji než loni. Dlouhodobě by měl zpomalit pod deset procent, tedy k průměru EU.

Postupně by kvůli rostoucí konkurenci mohly klesat i úroky, které se dnes u nezajištěné krátkodobé půjčky pohybují kolem 13 procent a u kontokorentu kolem 16 procent.

Čím dál větší roli prý bude hrát cyklus ekonomiky. Zatímco nyní hospodářství svižně roste, úrokové sazby jsou nízké a lidé se nebojí zadlužovat, v případě recese, vyšší inflace či dražších úroků by zájem o koupi věcí na splátky mohl ochabnout.
,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!