Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi si zvykají na život na dluh

České rodiny se stále více zadlužují. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České rodiny se stále více zadlužují. | foto: Miroslav RendlLidové noviny

PRAHA Poskytovatelé spotřebitelských úvěrů loni zažili rekordní rok. Objem úvěrů loni v ČR vzrostl o 30 procent a přiblížil se 90 miliardám korun. Odhad uveřejnila Česká spořitelna.

Letos se prý Češi budou zadlužovat mírnějším tempem. Růst by mohl zpomalit na 20 procent a objem spotřebitelských úvěrů překročí 100 miliard korun. Každá čtyřčlenná rodina tak bude průměrně dlužit kolem 40.000 Kč.

Podle hlavního ekonoma České spořitelny Viktora Kotlána si Češi na koupi počítačů, elektroniky, vybavení domácností, mobilů a dalšího spotřebního zboží půjčují stále výrazně méně než obyvatelé západní Evropy.

Zatímco v eurozóně tvoří spotřebitelské úvěry necelých sedm procent HDP a v USA to je 17 procent, v ČR je to pouze 2,41 procenta. Domácnosti si tak podle Kotlána mohou při svých platech dovolit i vyšší dluhy. Potvrzuje to prý také platební morálka dlužníků, která se i přes rozmach úvěrů zlepšuje.

Zatímco počátkem roku 2004 činil podíl vysoce rizikových úvěrů v České spořitelně téměř šest procent, nyní dosahuje přibližně 3,7 procenta, uvedl ředitel odboru úvěrových rizik banky Pavel Voříšek.

Údaje za celý trh však hovoří o tom, že své dluhy nesplácí přibližně osm až deset procent dlužníků. Rozdíl ve statistice zaráží i experty České spořitelny. Svůj výrazně nižší podíl
nesplácených úvěrů vysvětlují přísnými nároky na poskytnutí půjčky a lepší znalostí klientů, kteří u banky využívají řadu dalších služeb.

Při žádosti o úvěr banka posuzuje především příjem zájemce, jeho případné další dluhy či dosavadní platební morálku. Žadatel musí splnit především takzvaná "K.O. kritéria," bez nichž nemá na půjčku nárok. Podíl rovnou odmítnutých klientů prý činí kolem 15 procent. Případy falšování příjmů či dokladů jsou údajně vzácné.

Na život na dluh si podle Kotlána zvyká stále více Čechů. Trh spotřebitelských úvěrů tak nadále poroste, ale mírněji než loni. Dlouhodobě by měl zpomalit pod deset procent, tedy k průměru EU.

Postupně by kvůli rostoucí konkurenci mohly klesat i úroky, které se dnes u nezajištěné krátkodobé půjčky pohybují kolem 13 procent a u kontokorentu kolem 16 procent.

Čím dál větší roli prý bude hrát cyklus ekonomiky. Zatímco nyní hospodářství svižně roste, úrokové sazby jsou nízké a lidé se nebojí zadlužovat, v případě recese, vyšší inflace či dražších úroků by zájem o koupi věcí na splátky mohl ochabnout.
,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Elektrárna na moři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Elektrárna na moři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Elektrárna na moři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...