2. března 2009 11:09 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi si zvykli platit kartami

Platební karty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Platební karty | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Češi loni poprvé využívali platební karty víc pro platby u obchodníků než na výběry z bankomatů. Vyplývá to z dnešních údajů Sdružení pro bankovní karty, podle kterých loni počet plateb kartami vzrostl zhruba o pětinu. Na druhou stranu Češi z bankomatů vybrali téměř třikrát tolik, než zaplatili kartami v obchodech.

 "Bylo zřejmé, že se ten poměr dřív nebo později obrátí. Hlavně díky chování bank, které zvýhodňují bezhotovostní platby různými bonusy, také kvůli poplatkům za výběr z bankomatů a postupnému rozšiřování sítě obchodníků, kteří bezhotovostní platby přijímají," uvedl předseda sdružení Roman Kotlán.

Počet plateb kartami vzrostl na 170 milionů, výběrů z bankomatů přibylo jen osm procent, a bylo jich tak jen 155,5 milionu. Z bankomatů však Češi vybrali přes půl miliardy korun, což bylo třikrát tolik než zaplatili v obchodech.

Loni bylo v Česku 8,93 milionu platebních karet, tedy o 3,5 procenta víc než v předešlém roce, uvedlo sdružení. Češi nejvíce využívají debetní karty, je jich zhruba 80 procent.

Bankovní karty lidé nejvíc využívají v supermarketech, u čerpacích stanic, v hotelech nebo při nákupu letenek. Naopak málo rozšířená je možnost plateb na úřadech, ve zdravotnictví, školství nebo v kultuře, uvedl Kotlán.

Hůř jsou na tom také lidé v menších městech a na vesnicích, kde je podle sdružení obchodníků s platebními terminály i bankomatů stále málo. V ČR je nyní 3500 bankomatů, meziročně o pět procent více, podle propočtu sdružení by jich ale mohlo fungovat až dvakrát tolik.

ČTK