1. července 2009 16:55 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi spoří málo a špatně, bez výplaty nepřežijí ani půl roku

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Češi na rozdíl od Němců, Italů nebo Francouzů málo spoří a neefektivně nakládají s úsporami. Zatímco Čechům leží přes 60 procent volných peněžních prostředků na nepatrně úročených účtech, ve vyspělých zemích je to kolem 30 procent. Více než čtvrtina občanů v tuzemsku nemá žádné úspory a finanční rezervy. Přežít bez výplaty půl roku by zvládlo jen 24 procent rodin.

Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace (ČBA) a Factum Invenio, který dnes představila Česká spořitelna.

Vedle toho také takřka polovina dotazovaných se neorientuje ve finančních produktech. Dříve byli Češi šetrnější. Podle ředitele úseku rozvoje obchodu České spořitelny Martina Techmana Češi přestali spořit v 90. letech minulého století. A pokud tak činí, tak odkládají peníze na stavební spoření a penzijní připojištění, kde přispívá stát.

Česká spořitelna si myslí, že stav může změnit. Nahrává jí zřejmě k tomu i současná hospodářská krize, která část populace uvedla do finančních nesnází. "Poučení z krize by mělo být - v dobrých časech myslete na ty horší. Ty teď přišly a spoustu lidí zaskočily," poukázal Techman.

Banky "spořiče" potřebují
Získat klienty k pravidelnému spoření je v současné době podle analytika firmy Cyrrus Marka Hatlapatky zájmem několika bank. "Pravidelné spoření znamená pro banku v současné krizi tolik potřebnou likviditu, jejíž vývoj je navíc díky pravidelnosti poměrně dobře odhadnutelný," vysvětloval.

Celkové úspory domácností činily na konci loňského roku takřka 2,5 bilionu korun, což znamenalo meziroční růst o 7,4 procenta. Nejvyšší tempo růstu vykázaly netermínované vklady, kam patří běžné a spořící účty - takřka pětinový.

ČTK