21. srpna 2009 15:31 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi spotřebují méně pracího prášku než Srbové nebo Maďaři

Prací prášek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prací prášek | foto: Shutterstock

PRAHA Každý obyvatel České republiky spotřebuje ročně v průměru 6,2 kilogramu pracího prášku, což je srovnatelné k situaci na Slovensku, ale méně než například v Maďarsku nebo v Srbsku. Vyplývá to z údajů průzkumu ve střední Evropě, které zveřejnila společnost Henkel.

Roční spotřeba pracího prášku

Rumuni                                  4 kg
Bulhaři                                    4 kg
Češi                                     6,2 kg
Chorvati                               6,8 kg
Maďaři                                 7,5 kg
Srbové                                 7,6 kg
Slovinci                                8,3 kg

Nejméně pracího prášku spotřebují lidé v Rumunsku a v Bulharsku, a to kolem čtyř kilogramů na hlavu. Nižší spotřebu vykazuje také Polsko. Naopak nejvíce prášku při praní spotřebují obyvatelé Slovinska, Srbska a Chorvatska. Vyšší spotřebu v rámci regionu střední a východní Evropy má také Maďarsko. Vysvětlit rozdíly mezi jednotlivými zeměmi je podle odborníků složité.

"Možné vysvětlení je, že Češi jsou při dávkování více opatrní a dávkují méně, než je doporučené množství. Podle výsledků, které společnost Henkel má, Češi perou průměrně často," uvedla manažerka komunikace Henkel Lidija Erlebachová. Podle ní celkové množství spotřebovaného pracího prášku však zaostává za spotřebou v ostatních zemích, zejména v západní Evropě.

Se západem se srovnávat nelze, používají jiné prášky

Kvantitativní srovnání se západní Evropou je podle Erlebachové nemožné, protože se zde používají jiné typy a koncentrace pracích prostředků než v České republice. Rozšířené jsou například takzvané superkoncentráty ve formě tablet nebo koncentrované tekuté prášky.

Podle mluvčího společnosti Procter & Gamble Ivana Krejčího také Češi postupně přecházejí právě na prací koncentráty tekuté nebo v tabletách. "Lidé, kteří střídají prací prášky, musí naopak dávkovat více," dodal.

Obecně tuzemští spotřebitelé podle Krejčího perou častěji než jednou týdně a prací prostředek přesněji dávkují. Statistika společnosti Henkel vychází z údajů agentur MEMRB a AC Nielsen.

ČTK, Lidovky.cz

Pronájem bytu 2+kk s lodžií, 72 m2
Pronájem bytu 2+kk s lodžií, 72 m2

Staroměstské náměstí, Mladá Boleslav - Mladá Boleslav I
17 000 Kč/měsíc