Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi stále více jezdí o adventu nakupovat do ciziny

Vánoční trhy začínají 28. listopadu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční trhy začínají 28. listopadu. | foto: Foto Profimedia.cz

PRAHA Svařené víno, vánoční ozdoby, perníčky nebo třeba pečená jablka se skořicí lákají rok od roku více Čechů na adventní trhy do Německa a Rakouska. První vlna "vánočních turistů" vyrazila do zahraničí už tento víkend. Zástupci cestovních kanceláří trend potvrzují. "Určitě máme víc klientů než v loňském roce," říká Olga Roztočilová, vedoucí prodeje cestovní kanceláře Geops, která se na adventní zájezdy specializuje.

Nejvíc mají přitom Češi v oblibě jednodenní zájezdy na adventní trhy do Norimberka a Vídně, které nestojí víc než tisíc korun. "V Rakousku táhne určitě nejvíc Vídeň, pak jsou hned pryč místa na největší vánoční trh v Německu, který se koná v Norimberku," říká Kateřina Šondová z CK Kiwi.

Upozorňuje ale, že se snaží v poslední době nabízet i zájezdy do menších měst, které mají jinou atmosféru než velké trhy, jaké jsou například ve Vídni. Podle ní je trendem poslední doby také to, že Češi už jedno- či dvoudenních zájezdů před Vánoci nevyužívají tolik k nákupům, ale spíš jedou jen za zábavou a chtějí si vychutnat adventní atmosféru.

"V Norimberku slyší člověk češtinu v podstatě na každém rohu," potvrzuje nával Čechů na adventních trzích v okolních zemích mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. Podle něj se na tyto akce vydá každoročně zhruba deset tisíc Čechů.

Novinka: čertovské reje

Cestovky podle Okamury chápou, že adventní čas v zahraničí láká spoustu lidí, ale mnoho z nich už nejznámější okolní trhy navštívilo. Proto se cestovní kanceláře snaží nabídnout různá doplnění programu. Tahounem především pro rodiny s dětmi tak jsou čertovské reje a průvody v Rakousku, roste ale i zájem o Maďarsko.

"Nabízíme i předvánoční víkendy v Budapešti, kde se to dá spojit s návštěvou opery. A většinou toho lidé využívají a lístek do opery si přikoupí," popisuje jednatelka CK Travel 2002 Martina Mučková.

Hitem se v poslední době stává také spojení adventní Budapešti a návštěvy tamních termálních lázní.

Podle Martiny Mučkové navíc v poslední době přibývá těch, kteří si chtějí víkendový zájezd víc užít, a raději tak místo na jeden den vyjedou na výlet na dva dny. Cena takového výletu pak stoupne zhruba na dva až tři tisíce korun.

Podobně rostoucí zájem o delší zájezdy vidí i Olga Roztočilová, podle které je už většina i dvoudenních zájezdů s adventní tematikou vyprodána. "Už zbývá jen pár posledních míst na poslední adventní víkend, který se většinou obsazuje hůře," dodává Roztočilová.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...