Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi touží po vlastním bydlení

Byty - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Byty - ilustrační foto | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Každý třetí obyvatel Česka si hodlá pořídit vlastní dům či byt. Většině z nich v tom ale zabrání nedostatek peněz. Vyplývá to z výzkumu společnosti Factum Invenio pro Hypoteční banku a z vyjádření expertů.

 „Z těch třiceti procent ovšem jen velmi malé procento lidí koupi nového bydlení opravdu uskuteční,“ upozornil šéf agentury Factum Invenio Jan Herzmann. Podle něj odradí většinu lidí především příliš vysoká investice. „Jednoduše zjistí, že takový nákup je nad jejich síly,“ vysvětlil Herzmann.

S tím souhlasí také hlavní ekonom analytické firmy Next Finance Vladimír Pikora. „Většina lidí bere průměrnou či podprůměrnou mzdu a na hypotéku jim prostě tyto příjmy nestačí,“ konstatoval Pikora. Podle něj ale také „hodně lidí odradí strach zadlužit se na dvacet let“.

Podobně mluví také analytik společnosti Patria Finance David Marek, který ale dodává další důvod. „Přidal bych ještě obyčejnou lidskou iracionalitu. Když si totiž srovnáte náklady na nájemní bydlení s tím, když splácíte hypotéku, tak to mnohdy vyjde na stejno,“ řekl Marek.

Z průzkumu dále vyplývá, že většina Čechů žije ve vlastním. Zatímco ve svém domě či bytě bydlí přes šedesát procent dospělé populace, jenom dvacet procent Čechů obývá nájemní byt, tvrdí výzkum.

„Poměry vlastnického a nájemního bydlení uměle ovlivňuje bytová politika vlády, která výrazně podporuje vlastnické bydlení, zatímco trh nájemního bydlení pokřivuje regulací nájemného,“ prohlásil David Marek. Podle něj by chystaná deregulace nájmů mohla snížit tržní činže a počet lidí bydlících v nájmech by se mohl zvednout.

Kromě bytové situace v Česku se průzkum zaměřil i na vztah Čechů k hypotékám. Téměř čtyřicet procent potenciálních zájemců o využití tohoto úvěru zvažují, že si ho pořídí do dvou let. Herzmann v této souvislosti odhadl, že se jedná o 300 tisíc potenciálních klientů. „Vzhledem k tomu, že za loňský rok poskytly všechny banky 50 tisíc hypoték, se pro využití této půjčky rozhodne mnohem méně lidí,“ doplnil šéf Hypoteční banky Jan Sadil.

S využíváním hypoték přitom souvisí také výše zadlužení. Podle statistiky Evropské hypoteční federace (EMF) činil v roce 2004 hypoteční dluh na jednoho Čecha 644 eur. Od roku 2002 tak jde podle EMF o téměř dvojnásobný nárůst. I přesto však má Česko co dohánět. Průměr zemí EU totiž činí 10 223 eur.

„Zatímco u nás se trh s hypotékami naplno rozjel teprve po roce 2000, v zemích, jako je Británie, Francie či Švédsko, funguje již desítky či stovky let,“ vysvětluje malé zadlužení Čechů ekonom společnosti PPF Pavel Kohout. Během deseti let by se ale tento dluh mohl více než zdvojnásobit, odhadl.
,
Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

Jedno z SUV z dílny General Motors. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

Premium

Sovětská legenda: Fourcadovi pomáhají lékaři. Francouz: Ta žena musí být šílená

Jedno z SUV z dílny General Motors. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slavná sovětská biatlonistka a běžkyně na lyžích, trojnásobná olympijská vítězka Anfisa Rezcovová, si v rozhovoru pro...

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Jedno z SUV z dílny General Motors. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...