Úterý 26. května 2020svátek má Filip 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi utrácejí za léky

Léky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léky | foto: reproLNLidovky.cz

PRAHA Lidé a pojišťovny zaplatili loni od ledna do září 48,5 miliardy korun, což je v porovnání s předchozím rokem o pětinu více. Spotřeba vzrostla zhruba o 16 procent na 280 milionů balení.

Vyplývá to z údajů Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Průměrná cena léčiv loni ve 3. čtvrtletí dosáhla téměř 180 korun, což je přibližně o deset korun více než ve stejném období 2004. Český přípravek stál v průměru necelých 95 korun, slovenský zhruba 62 korun.

Přípravky z dalších zemí se prodávaly v průměru za téměř 280 korun.

Na prvním místě v počtu dodaných balení jsou ve 3. čtvrtletí 2005 opět léčiva kardiovaskulárního systému, která se na celkovém množství balení podílí z pětiny. Druhé místo patří léčivům nervového systému s 18,2 procenta. Třetí pozici zaujímají léky zažívacího traktu a metabolismu, která tvoří téměř 14 procent celkového počtu balení.

Z celkového objemu dodávek léčivých přípravků loni od ledna do září představovaly české léky více než 114 milionů balení, což je meziročně o 26,4 milionu balení více. Dodávky slovenských přípravků stouply o 1,9 milionu na 31,14 milionu balení. Vzrostl také objem dodávek léků z ostatních zemí, a to o 11,1 milionu na 134,6 milionu balení.

Výrobní a nákupní výdaje distributorů loni za tři čtvrtletí vzrostly na téměř 35 miliard ze zhruba 29 miliard Kč ve stejném období předloni. Maximální přirážka distributorů a lékáren včetně
daně z přidané hodnoty dosáhla 13,5 miliardy korun, což je meziročně zhruba o 2,2 miliardy více.

Přirážka lékáren a distributorů činila 32 procent, od 2. ledna klesla na návrh ministra zdravotnictví Davida Ratha na 29 procent. Rath tvrdí, že čeští lékárníci mají zisky dost vysoké, a mohou si tedy dovolit jejich pokles, lékárníci mu oponují.

Tříprocentní pokles podle nich omezí příjmy lékáren o 15 procent a ohrozí existenci čtvrtiny z 2200 lékáren. Do konce ledna proto drží stávkovou pohotovost. Finanční objem distribuovaných léčiv představuje součet výdajů zdravotních pojišťoven na recepty a léčebné přípravky v nemocnicích, doplatky pacientů a volný prodej za hotové.

Podle zprávy SÚKL se výdaje občanů za nákup za hotové a za doplatky podílejí na celkových tržbách nejméně jednou pětinou. Výsledné ceny jsou maximální možnou hranicí finančního vyjádření obchodu s léčivy.
,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé
BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé

Rozdáváme 50 kusů vanilkové a 50 kusů banánové kaše, spolu se 100 ovocných kapsiček v šesti příchutích. Vyberte si, kterou kaši a kapsičku byste chtěli dostat (od každé kapsičky máme omezený počet kusů, takže vám může přijít i jiná příchuť). K oběma produktům pak musíte do 14 dnů od jejich obdržení napsat recenzi na stránky eMimino.cz. Na podrobnostech se s vámi domluvíme v soukromé zprávě.