31. ledna 2007 10:45 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi utrácejí za svatby, třeba i statisíce

svatba - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy svatba - ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA Každou třetí svatbu v Česku organizují profesionálové. Ubývá totiž lidí, kteří jsou ochotni sami plánovat svůj svatební den - mnozí si raději najmou agenturu. „Jde o lidi, kteří si sňatek financují sami, mají dostatek peněz a kvůli pracovnímu vytížení málo času,“ říká Jana Hlubková ze svatební agentury Freya.

Češi jsou často ochotni za svatbu zaplatit i statisíce korun. „Cena se pohybuje v řádech statisíců, zařizovali jsme svatbu za sto tisíc, ale i za dva miliony,“ říká Veronika Trubačová z pražské agentury Vewé.

Přestože počet svateb v Česku klesá, svatební agentury nemají o zakázky nouzi. „Zhruba třicet procent svateb bylo loni z dílny profesionálů,“ říká Růžena Hýblová, majitelka svatební agentury Rosalie. Podobně mluví také Martina Batalová, majitelka salonu Ľarmonia.

„Zpočátku využívali svateb na klíč převážně podnikatelé, kteří si z časových důvodů agenturu najmout musí.“ Nyní ale profesionálním sňatkovým organizátorům přicházejí na chuť i Češi nepodnikatelé. Tržby firem, které zajišťují kompletní svatební servis, vzrostly za posledních pět let o desítky procent a pořádání svateb se stává výnosným byznysem.

Důkazem je i to, že přibývá firem, jež zajištění svateb nabízejí. Ne vždy jde ale o profesionály. „Spousta agentur má v nabídce to, co nejsou schopné realizovat a jen se tím snaží nalákat klienty,“ varuje Jaromír Kaksa, majitel svatební agentury Caxa.
Petra Horčicová, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!