21. listopadu 2006 7:54 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi už kupují zájezdy na léto

Myslet na letní dovolenou už v prosinci se vyplatí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Myslet na letní dovolenou už v prosinci se vyplatí. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Zimní sezona se ještě ani nestihla pořádně rozběhnout, a tuzemské cestovní kanceláře už nabízejí zájezdy na příští léto. Shodují se přitom, že zájem je obrovský. Jako první začala tento měsíc inzerovat letní zájezdy na rok 2007 cestovní kancelář Fischer.

„Zájem je velký, už nyní prodáváme na letní měsíce 2007 zájezdy za miliony korun denně,“ řekl mluvčí kanceláře Fischer Dan Plovajko.

Na příští rok se chystá také další velká cestovka - Čedok. Ta totiž nyní s přípravami nabídky na léto 2007 vrcholí. „Nabízet je začneme od prosince,“ slibuje mediální zástupce Čedoku Tomáš Brejcha.

Velkou motivací k nákupu „prvního momentu“ je podle Brejchy to, že si zákazníci mohou vybrat z velmi široké nabídky. „Třeba u last minute si nemůžete příliš vybírat lokalitu ani druh ubytování, tam je to většinou pevně dané,“ řekl Brejcha s tím, že zákazníci kupující si zájezd ve velkém předstihu nejčastěji požadují vyšší úroveň ubytování nebo balíčky all inclusive.

K nákupu zájezdu více než půl roku před odjezdem ale klienty lákají také velmi výhodné slevy. Podle odborníků bývají ceny zájezdu při pořízení first moment v průměru o patnáct procent nižší.

Například u cestovní kanceláře Fischer lze pořídit týdenní zájezd na Mallorku s polopenzí v tříhvězdičkovém hotelu až o tři tisíce korun levněji oproti běžné ceně - za 5990 korun. To je přitom sleva více než třicet procent. Stejně jako Čedok odstartuje v prosinci svou letní nabídku také další velká kancelář - Eximtours.

Kromě velkých cestovek ale prodej na léto odstartovaly i menší kanceláře. Například plzeňská kancelář Croatia travel láká klienty do Chorvatska. Při včasném nákupu garantuje zákazníkům dvoulůžkový apartmán za 13 eur na jednu noc (zhruba 370 korun). Plných dvaadvacet procent z ceníkové hodnoty letního zájezdu na příští rok slibuje slevit také cestovní kancelář Tommi tour. 

Podle majitelů cestovních kanceláří zájem Čechů o zájezdy first moment roste každoročně a stejně tomu bude i letos. Největší zájem je nyní podobně jako minulou sezonu o Chorvatsko, Bulharsko, oblíbené je rovněž Řecko nebo Španělsko.
Petra Horčicová, Lidové noviny

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?