Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi už mají také rádi Bio, nalákaly je obchodní řetězce

Jablko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jablko | foto: Shutterstock

PRAHA Nejvíce biopotravin Češi loni nakoupili v prodejnách maloobchodních řetězců, kde za ně utratili miliardu a 332 milionů korun, tedy o polovinu více, než v roce 2007.

Maloobchodní řetězce tak prodaly bezmála tři čtvrtiny všech biopotravin, které se v Česku zkonzumovaly. Své postavení na trhu naopak ztrácely specializované prodejny, jejichž podíl se snížil na 18 procent. Vyplývá to z ročenky Český trh s biopotravinami 2009.

"Razantní rozšíření nabídky biopotravin v maloobchodních řetězcích nastalo s příchodem jejich privátních značek na přelomu roku 2007 a 2008," uvedla jedna z autorek ročenky Zuzana Čítková. Do té doby byla nabídka omezena většinou na sortiment zdravé výživy, který byl vystaven v jednom regálu, zpravidla na málo frekventovaném místě, dodala.

Privátní značky maloobchodníků tvoří přes 30 procent z nabízeného biosortimentu v řetězcích. Největší nabídku biopotravin pod vlastní značkou mají hypermarkety Tesco; bioznačka Tesco Organic čítá 108 položek.

Následuje privátní bioznačka Intesparu Natur*pur s 98 položkami, Albert Bio má 60 položek, Rossmann 49 a Naše bio řetězce Billa mělo letos v červnu celkem 18 položek. Letos v červnu prodejci v maloobchodních řetězcích nabízeli celkem 1317 biopotravin.

Nejrychleji rostoucí kategorií biopotravin bylo loni pečivo. Jeho prodej ve finančním vyjádření vzrostl meziročně o 324 procent. Výrazně rostl také prodej ovoce a zeleniny, který se meziročně zvýšil o 61 procent na 111 milionů korun.

,

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!