Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi už nejsou králi kutilů, krize naučila zchudlé Evropany šetřit

Zahrádkář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zahrádkář | foto: Shutterstock

PRAHA Hospodářská krize nahnala Evropany do hobby marketů. Než něco koupí, obracejí každé euro a mění se na domácí kutily. Nakupují po bazarech, pronajímají si sportovní zařízení, jezdí v ojetých vozech nebo se učí se vařit doma.

Češi, kteří se vždy považovali za krále kutilů, ztratili v současné Evropě své domnělé prvenství. Hospodářská krize a stagnace, která vládne ve většině zemí EU už více než pět let, mění chování obyvatel mnoha zemí. Obracejí každé euro, než něco koupí, učí se vařit doma a mění se také na domácí kutily.

Česko už není zemí kutilů, mnoho států západní Evropy se totiž během současné krize dostalo před Čechy, z nichž "jen" pětašedesát procent uvádí, že si samo doma něco vyrábí, stará se o zahradu a podobně.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle exkluzivního celoevropského průzkumu Barometr 2013, který provedla společnost Cetelem, je tento údaj v Česku překvapivě o dost nižší než v mnoha západoevropských zemích. Většina Západoevropanů si tak v současné situaci svépomocí například opravuje elektrospotřebiče a provádí drobné domácí práci, než by za ně zaplatili. "Češi už nejsou králi kutilů, za který se všeobecně považovali," říká ředitel marketingu společnosti Cetelem Tomáš Siegler.

Pokračující krize má vliv na chování spotřebitelů v celé Evropě a podle ředitele celoevropského průzkumu Flaviena Neuvyho není zlepšení v dohledu. "Ekonomické klima v evropské unii je velmi složité, vidíme pokles kupní síly. Lidé hledají alternativní způsoby spotřeby," uvádí Neuvy.

Chudnoucí Evropané míří do sekáčů

V rámci západní Evropy došlo také k výraznému nárůstu obliby bazarů a zboží z druhé ruky vůbec. "Nárůst, který vidíme, je opravdu velký," uvedl Neuvy. Naopak pro velkou část obyvatel nových členských států EU je nákup v bazarech psychologickým problémem, protože se bere za jeden z příznaků chudoby a nižšího společenského postavení.

ČTĚTE TAKÉ:

U mnoha věcí, jako například sportovního náčiní, nebo také kutilských potřeb stále více Evropanů, včetně Čechů, volí raději možnost pronájmu nebo zapůjčení, než jejich koupi. Také u aut se zájem přesouvá od nových aut k výrazně levnějším ojetinám, byť třeba lepších značek. "Jednoznačně vedou kvalitnější ojetá auta, před levnými značkami nových," tvrdí autoři průzkumu.

Nešetří se jen za mobily a internet

Jedinou věcí, za kterou se vedle potravin a dalších věcí denní spotřeby v Evropě ještě utrácí jsou informační technologie - mobily, tablety, počítače a také telekomunikační služby, včetně připojení na internet. Jedním z důvodů však je, že pomocí těchto technologií Evropané hledají informace o výrobcích, různých slevách, či porovnání cen.

V rámci Evropy je v průzkumu také překvapivé množství Čechů, kterým vůbec nestačí peníze na jejich životní potřeby. Ačkoli Česko je podle jiných statistik zemí s nejnižší mírou chudoby v Evropě, dvacet procent Čechů podle průzkumu uvádí, že s penězi, které mají k dispozici, nejsou vůbec schopni vyjít.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...