24. září 2007 7:52 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi už nekupují konzervy

Paštika si stále udržuje přízeň zákazníků | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paštika si stále udržuje přízeň zákazníků | foto: Lidové noviny

PRAHA Lunchmeat, vepřové ve vlastní šťávě, chalupářský guláš či švestkový kompot. Dřívější šlágry poloprázdných prodejen potravin v komunistickém Československu už nejdou na odbyt.

Češi dávají přednost čerstvému zboží a přestávají kupovat masové konzervy i ovocné kompoty. Podle odhadu odborníků ze Zájmového sdružení právnických osob konzervárensko-lihovarského průmyslu je domácí konzervárenská produkce ve srovnání s druhou polovinou 80. let zhruba poloviční. U některých konzervárenských výrobků se však prý dá do budoucna čekat vzestup.

Slušný zájem si stále udržují některé tradiční zeleninové konzervy jako sterilované okurky nakládačky nebo sterilované zelí. Přízeň spotřebitelů si udržely také paštiky a pomazánky.

Útlum oboru po roce 1990 přičítají konzerváři zrušení záporné daně z obratu a následnému zdražení výrobků. K tomu přispěl také růst výrobních nákladů, způsobený mimo jiné zdražováním energií.

Další podrobnosti si přečtěte
v pondělním vydání deníku

nos