7. ledna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi už rozebírají letní dovolené, ušetřit lze hlavně na dětech

Nejsevernější mys Drastis. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejsevernější mys Drastis. | foto: Pavla Smetanová

PRAHA O zájezdy na letošní letní sezonu je zatím vyšší zájem než loni. Předprodej zájezdů first minute je zatím v polovině. Slevy letos dosahují až čtvrtiny katalogových cen, vyplývá z informací od cestovních kanceláří. O zájezdy koupené v první chvíli mají zájem hlavně rodiče, protože za děti často platí pouze cenu letenky.

"Zatím jsme velmi spokojeni. Už nyní registrujeme o nejméně 15 procent vyšší zájem než loni," řekl mluvčí CK Fischer Jan Osúch. Lidé podle něj zatím nejvíc kupují dovolené na Turecké riviéře, v egyptských letoviscích Hurghada a Marsa Alam, na řeckých ostrovech Rhodos a Kos a na Mallorce. V rámci prvního momentu lidé kupují především rodinné dovolené na deset či 11 dní se stravováním all inclusive.

Roste také zájem o pobyty s vlastní dopravou. "Již tradičně je poptávka po Chorvatsku, Rakousku a stále více Itálii, roste ale zájem o netradiční cíle jako Rumunsko, Slovinsko nebo Černou horu," uvedla produktová ředitelka CK Neckermann Tatiana Poláková.

Sháníte tip na dovolenou?

Na serveru Dovolena.cz se v lednu slevy za včasný nákup pohybují od 15 do 25 procent, věrní klienti dosáhnou na slevy až 31 procent. "Jsme příjemně překvapeni téměř desetiprocentním nárůstem za první předprodejní období," uvedla obchodní ředitelka Dovolena.cz Eva Sedlmajerová. Největší poptávka je podle ní o tradiční destinace, jako jsou Španělsko, Řecko, Turecko a Bulharsko. Německé cestovní kanceláře nyní vedou především v prodeji exotických destinací, nejen z důvodu sezony, ale i cen.

Portorož, Slovinsko

Portorož, Slovinsko

Portské mosty v pořadí: Ponte do Infante, Eiffelův Ponte Maria Pia a Ponte de Sao Joao.

Porto, Portugalsko

Počet lidí, kteří využívají nákupu dovolené takzvaně v první moment roste podle CK hlavně mezi rodiči dětí. "Klienti mohou vybírat z kompletní nabídky zájezdů, tedy ze všech hotelů a termínů a nemusí čekat, co zbude na last minute. Také cena je v rámci first minute při využití současných akčních nabídek většinou příznivější než samotný last minute," uvedl marketingový ředitel CK Alexandria Petr Šatný.

Jedinou destinací, o kterou letos klesá zájem, je podle Šatného Egypt. "Tam bylo znát očekávání klientů, jak dopadne referendum o ústavě a co bude přijetí či nepřijetí nové ústavy pro Egypt znamenat," dodal Šatný.

ČTĚTE TAKÉ:

Cestovní kanceláře se také předhánějí ve výši poskytnutých slev. Například Exim Tours nabízí při včasném objednání zájezdu dovolenou pro dítě až do 18 let zdarma a bonus 4500 korun. "Samozřejmostí je zaplacení pouze zálohy 1500 korun za osobu, pro stálé klienty pak máme připraveny další výhody, jakými jsou například získání prioritního místa v letadle zcela zdarma či možnost uplatnit další slevu formou bonusových bodů z karty stálého zákazníka," uvedla výkonná ředitelka CK Romana Slížková.

Podle odhadů analytické společnosti Mag Consulting letos vyjede s cestovními kancelářemi méně Čechů než loni, počet prodaných zájezdů by měl zůstat pod dvěma miliony. V roce 2011 cestovní kanceláře prodaly podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur 2,09 milionu zájezdů.

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.