11. června 2007 7:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi už vydělávají na sebe

Peníze, reformy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze, reformy | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Dnešek je takzvaným Dnem daňové svobody. Toto datum symbolicky odděluje dny, po které občané odváděli všechny své příjmy státu, od doby, kdy již vydělávají do svých vlastních kapes. Ve srovnání s loňskem budou lidé na stát pracovat o tři dny méně. Výpočet provedl Liberální institut.

„Den daňové svobody je v České republice vyhlašován již od roku 2000. Letošní rok je však první, kdy došlo ke snížení veřejných výdajů v poměru k hrubému domácímu produktu,“ uvedl vedoucí Centra pro studium ekonomické svobody Liberálního institutu Jiří Schwarz.

Datum dne daňové svobody se v různých zemích výrazně liší podle toho, jak vysoké je daňové zatížení občanů. Nejdéle pracují na státní kasu občané zemí s tradičně vysokými daněmi, jako jsou například Švédsko nebo Francie. Občané těchto států pošlou na daních do státní pokladny peníze vydělané za více než dvě stě dní.

Na opačném konci žebříčku jsou liberálně orientované země jako například Jižní Korea, Irsko nebo Austrálie. Po razantních reformách odvádí státu relativně málo peněz také Slováci. Ti si den daňové svobody připomenuli již 6. května. O svých penězích tak budou sami rozhodovat o více než měsíc déle než občané České republiky.

„Proč je důležité, kdo rozhoduje, jak se naloží s vyprodukovaným bohatstvím? Problém leží v efektivnosti a motivacích. I kdyby politici a státní úředníci vydávali peníze jen na to, co lidé opravdu chtějí, dělají tak z podstaty věci neefektivně. Nemají motivace chovat se ekonomicky, utrácejí totiž cizí peníze,“ domnívá se Schwarz.

Liberální institut oproti loňsku změnil metodiku výpočtu daňové svobody. Dříve používal data z českého státního rozpočtu a pro srovnání s cizinou data Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD). Nyní výpočty provedl zcela z dat OECD, aby bylo možné přesné srovnání se zahraničím.

Podle výpočtů společnosti Patria Finance, která používá odlišné metody, by Češi měli Den daňové svobody oslavit až koncem června. „Dnem, kdy již budeme vydělávat pouze pro sebe, by letos měl být 22. červen, přesněji krátce po půl druhé ráno,“ uvedl analytik Patria Finance David Marek.

Najdete na Lidovky.cz