5. června 2009 9:45 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi v krizi nešetří, více utrácejí za drahá auta

Porsche 911 GT3. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Porsche 911 GT3. | foto: Porsche/šk

PRAHA Prodejci luxusních automobilů v Česku zaznamenávají rostoucí zájem kupujících. Nahrávají jim nové modely přicházející na trh. Německá automobilka Porsche spustila v úterý výrobu netrpělivě očekávaného modelu Panamera. Přestože se první čtyřdveřové sportovní vozy dostanou na trh až v září, již nyní vzbuzují zájem kupců i v Česku.

„O panameru je opravdu zájem. Zákazníci se na ni ptají každý den,“ prozrazuje Anna Gruberová, mluvčí společnosti Porsche Inter Auto CZ, která je oficiálním dovozcem vozů Porsche v Česku. 

Zkušenost dovozce Porsche odráží stále rostoucí zájem Čechů o nákup luxusních automobilů. Ten v době ekonomické krize stoupá i díky uvádění nových modelů na trh. Například Porsche Panamera je prvním sportovním čtyřdveřovým modelem Porsche. „Jedná se o novou strategickou modelovou řadu. Zatím poslední takovou řadou byly modely Cayenne v roce 2002,“ připomněla Gruberová.

Na nový model láká i Ferrari
Skutečnost, že prodej luxusních automobilů v Česku táhne zejména poptávka po nejnovějších automobilech, potvrzuje také Jiří Rozkošný, marketingový ředitel firmy Scuderia Praha, která do Česka dováží italské vozy Ferrari. „Zatím nejnovější model Ferrari California vzbuzuje skutečně velký zájem a je nejprodávanější. Během letoška jsme již v Česku prodali pět californií,“ řekl Rozkošný.

 Nový model vyhlíží i „bondovská“ značka Aston Martin. Ta koncem dubna otevřela v Praze svůj první český autosalon a do konce roku plánuje prodat deset až patnáct vozů. „Přišli jsme s něčím novým a zákazníci mají i v době krize po nových věcech hlad,“ řekla marketingová manažerka Aston Martin Praha Radka Hutárková.

Nárůst prodejů by mohl pokračovat v roce 2010, kdy by do Česka měl dorazit nový model Aston Martin Rapide. Jde o historicky první čtyřdveřové auto, které bude firma nabízet. „V Česku by měly být na prodej alespoň tři vozy Aston Martin Rapide,“ vysvětlila Hutárková.

 „Hladu“ po luxusních značkách chce využít i firma Bentley Motors, která dodává limuzínu i britské královně. Britové dnes v Brně představí své plány na dovoz limuzín do ČR. „Splnění“ roční prodejní kvóty u luxusních německých vozů Maybach již hlásí jejich dovozce do Česka Mercedes-Benz ČR.

Podle firemních statistik se v Česku ročně prodají jeden až dva vozy Maybach, jejichž pořizovací cena se pohybuje kolem třinácti milionů korun. „Letos jsme již přijali jednu objednávku, vůz dodáme zákazníkovi do konce pololetí,“ řekl mluvčí firmy Jan Kuhn.

 Rostoucí zájem o luxusní automobily souvisí podle tajemníka Sdružení dovozců automobilů Pavla Tunkla také s možností odpočtu DPH i u osobních automobilů. Od dubna si mohou podnikatelé u těchto aut odečítat DPH, aniž by do nich montovali mřížku. „Podle našich statistik je luxusních aut v privátní sféře jen pár. Většina drahých automobilů jsou firemní,“ dodal Tunkl.

Najdete na Lidovky.cz