19. září 2011 9:50 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi v zahraničí ukrývají až 30 miliard korun

Daňový ráj (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daňový ráj (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA V zemích, které dodržují bankovní tajemství, mají Češi stále uloženo kolem 30 miliard Kč. Podle výše srážkové daně, kterou platí zahraniční banky z úroku na klientských vkladech se ale suma vkladů postupně snižuje.

Uvádí to ekonomický týdeník Euro. Za rok 2010 získalo ministerstvo financí na srážkové dani 63,5 milionu korun. O rok dříve to bylo 79,8 milionu Kč a v roce 2008 dokonce 129,6 milionu korun.

Přesnou částku, kterou mají Češi uloženou v zemích, jako je například Švýcarsko, Lichtenštejnsko, San Marino či Monako, úřady neznají. Sumu lze ale podle týdeníku přibližně dopočítat. Srážková daň totiž činí 20 procent, což je zmiňovaných 63,5 milionu korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Za předpokladu, že se vklady úročí přibližně jedním procentem, pak celková suma, kterou mají Češi uloženou v zemích s bankovním tajemstvím, činí zhruba 31,7 miliardy korun.

Srážkovou daň zavedla Evropská unie na základě směrnice o zdanění příjmů z úspor v podobě úrokových plateb, která platí od roku 2005. Do července 2008 bylo zdanění 15 procent, později se zvýšilo na 20 procent a od letošního července se tato daň vyhoupla až na 35 procent. Smyslem směrnice je především snaha zamezit daňovým únikům, které by mohly vzniknout tím, že lidé schovají své peníze do bank v zahraničí.

ČTK, Lidovky.cz