Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi věří německé kvalitě, libují si v Drážďanech

Drážďany, Německo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Drážďany, Německo |

BERLÍN Saské Drážďany jsou už druhou největší nákupní metropolí bývalého východního Německa. Pokud by se nepočítal kdysi rozdělený Berlín, tak vůbec největší. Tvrdí to saská průmyslová a obchodní komora (IHK), podle níž desetina tržeb v tomto městě, ležícím asi půl hodiny jízdy od českých hranic, připadá právě na Čechy.

Těch do Drážďan za nákupy míří stále víc, a tak v tamních obchodech nejsou výjimkou ani poutače v češtině a zájem je i o české prodavače.

V současnosti je v půlmilionové "Florencii na Labi" 883.000 metrů čtverečních maloobchodních ploch. Podle mluvčího IHK Larse Fiehlera se za posledních pět let rozrostly o téměř deset procent. Hlavní město Saska tak zaznamenává opačný trend než další velká města na východě Spolkové republiky jako Lipsko nebo Saská Kamenice (Chemnitz), kde prodejních míst za stejné období ubylo.

ČTĚTE TAKÉ:


Velký podíl na obchodním boomu Drážďan mají podle IHK návštěvníci z ostatních koutů Německa a ze zahraničí. "Každé páté euro v maloobchodu pochází od turistů," řekl Fiehler deníku Lausitzer Rundschau.

Jejich přízni se saská metropole těší dlouhodobě. Podle německé turistické analýzy pro rok 2011 jsou Drážďany po Berlínu, Hamburku a Mnichově čtvrtým nejvyhledávanějším německým městem pro krátkodobé pobyty.

Češi tvoří 10 procent návštěvníků
Kromě vyhlášených památek přijíždějí lidé do Drážďan také za takzvanou nákupní turistikou, která má mnoho vyznavačů i mezi Čechy. Ti v současnosti podle IHK tvoří asi deset procent zákazníků v tamních obchodech. Podle saské komory je k nakupování za hranicemi láká šíře nabídky zboží a doprovodné služby jako servis nebo poradenství. "Také v otázce kvality věří více německému maloobchodu," tvrdí Fiehler.

"Je tu větší výběr zboží," řekla deníku Sächsische Zeitung třiatřicetiletá Jana z Prahy, proč přijela s přítelkyněmi nakupovat bytové doplňky do drážďanského obchodu švédského nábytkářského řetězce Ikea, který působí i v Česku. V Německu ji prý navíc nákup vyjde levněji.

Nákupní soboty
Češi podle IHK nejčastěji kupují značkové oblečení, kosmetiku a elektroniku. "Zejména v sobotu u nás nakupuje hodně lidí z Prahy," potvrdil vedoucí drážďanského obchodního domu Karstadt Wolfgang Wirz. Stejnou zkušenost má i šéf tamní prodejny s outdoorovým vybavením Globetrotter Michael Bärisch. "Podle našich zkušeností se hodně českých zákazníků před návštěvou dívá do online obchodu," dodal.

Podle Wirze mnoho Čechů ovládá němčinu nebo angličtinu, takže u nich není problém s dorozuměním se s personálem prodejen. Některé přesto shání i české prodavače, kteří mají přivábit ještě více utráceníchtivých krajanů.

"To by určitě přineslo další plus pro orientaci zákazníků," podporuje IHK nábor českých prodavačů, kteří mohou po květnovém úplném otevření německého pracovního trhu v sousední zemi působit bez omezení.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!