5. prosince 2014 12:20 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi vzali obchody útokem. Utráceli hlavně za auta a elektroniku

Nakupování. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakupování. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Čeští zákazníci v říjnu utráceli. V porovnání s loňskem nakoupili víc aut, elektroniky i domácích spotřebičů - podle maloobchodních statistik si obchodníci na tržbách polepšili o 7,5 procenta. Češi mají víc peněz a ceny rostou pomalu.

Pozitivní zprávu pro tuzemskou ekonomiku vydal Český statistický úřad. Klíčový pro meziroční růst tržeb obchodníků je prodej aut a jejich opravy.

Důvodů, proč Češi utrácí v porovnání s loňskem výrazněji, je víc.

„Zlepšování situace na pracovním trhu, nízký růst spotřebitelských cen a díky tomu i rostoucí reálné mzdy a v neposlední řadě i optimistická očekávání domácností,“ vyjmenovává analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

PSALI JSME:

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška vzali spotřebitelé v říjnu obchody doslova útokem. Tržby v říjnu vzrostly o 7,5 procenta. 

„Makroekonomický obrázek vyplývající z čísel tedy kreslí optimistického spotřebitele, který je ochoten stále víc utrácet zejména za elektroniku a výrobky a spotřebiče pro domácnost. Šetří naopak na návštěvách restaurací a nákupu pohonných hmot,“ popisuje Sobíšek.

Nákupní šílenství prožily i USA na takzvaný Black Friday. Podívejte se:

Černý pátek v tradiční podobě je v USA v kamenných obchodech spojen se zábavou...
Nákupní svátek Black Friday je v USA synonymem rekordních slev a startem...
Nákupní šílenství
Černý pátek v tradiční podobě je v USA v kamenných obchodech spojen se zábavou...
Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz