25. června 2007 18:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi začnou platit novými dvoutisícovkami

ČNB představila nové bankovky v hodnotě 2000 korun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČNB představila nové bankovky v hodnotě 2000 korun. | foto: ČTK

PRAHA Od druhého července začnou Češi platit novými bankovkami, Česká národní banka vydá do oběhu upravenou dvoutisíckovku. Ta oproti starším vzorům obsahuje více ochranných prvků a bude ji tak těžší padělat.

V platnosti zůstávají i předchozí vzory 2000korunové bankovky z roku 1996 a 1999. Platné jsou také všechny stávající ostatní bankovky v oběhu, kromě vzorů z roku 1993, které nebyly vybaveny ornamentem. S životností nové dvoutisícové bankovky se počítá na pět až deset let, a proto není ani zbytečné připravovat nové vzory bankovek v době, kdy se během několika let očekává přechod na jednotnou evropskou měnu - euro. Podle odhadů by se tak mělo totiž stát nejdříve v roce 2012.

Další změny by se měly dotknout i bankovek menší hodnoty než 2000 korun. Měnit se ale zcela určitě nebudou 20korunové a 50korunové bankovky, které jsou postupně nahrazovány mincemi. Změnami zatím neprojde úpravou ani 5000korunová bankovka.

Mezi nové ochranné prvky patří například nový typ ochranného proužku, který je širší než proužek dosavadní. Mikrotext na něm označuje hodnotu bankovky a zkratku ČNB. Nový proužek rovněž v závislosti úhlu dopadajícího světla mění barvu z hnědofialové na zelenou. Mezi další nová zabezpečení patří označení hodnoty bankovky při průhledu proti světlu vedle vodoznaku s portrétem Emy Destinové. Lesklý pruh umístěný vpravo od portrétu, jehož barva se v závislosti na úhlu dopadajícího světla mění, je na rozdíl od předchozích vzorů bankovky dvoubarevný a jeho pravá strana má tvar vlnovky. Jedná se také o bankovky, které budou jako první nést podpis guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy.

K tisku nového vzoru bankovek byly rovněž použity barvy, jejichž reakce v UV záření je mnohem bohatší než na dosavadních bankovkách. Na bankovkách jsou použity i další ochranné prvky, které je možno ověřovat pouze strojově a jejichž úkolem je zajistit, že Česká národní banka vydává a bude do oběhu vydávat pouze pravé bankovky. Popis a charakteristiky těchto ochranných prvků ČNB nezveřejňuje. "Tímto vzorem se můžeme zařadit ke špici v bezpečnosti bankovek," dodal člen bankovní rady ČNB PavelŘežábek.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz