7. listopadu 2007 8:29 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi začnou více šetřit

PRAHA Příští rok budou domácnosti méně utrácet a snažit se své peníze zhodnotit. Růst spotřeby domácností se podle analytiků v Česku v příštím roce zpomalí.

Vyšší úrokové sazby, růst cen a předpokládané zvýšení platů přiměje větší procento obyvatel k odklonu od utrácení volných finančních prostředků a začnou více spořit.

„V příštím roce úrokové sazby ještě více porostou a vzrostou i ceny produktů a služeb. Tyto dva faktory by měly růst spotřeby domácností utlumit,“ řekl analytik finančního trhu Raiffeisenbank Aleš Michl.

V příštím roce se očekává pokles růstu výdajů domácností na přibližně 4,5 procenta. Snížení růstu spotřeby utlumí i růst ekonomiky, na kterém se právě spotřeba domácností podílí ze dvou třetin. Letos se očekává růst HDP 5,9 procenta a v příštím roce má poklesnout na pět procent.

Nebude se tak opakovat letošní silný růst spotřebitelských výdajů, který byl podporován zejména velmi nízkými úrokovými sazbami. Přestože ke zdražování úvěrů začalo docházet již letos, půjčky v Česku jsou v rámci Evropské unie stále ještě nejlevnější. Letošní nárůst spotřeby dosáhne podle Michla kolem šesti procent.
Naposledy byl tak vysoký růst zaznamenán v roce 2003.

„Za poslední roky je letos ochota lidí nakupovat nejdynamičtější. Pokud překonáme šestiprocentní růst, znamenalo by to nejvyšší dynamiku spotřeby domácností v historii České republiky,“ zdůraznil Michl. V příštím roce se ale očekává zvýšení kupní síly obyvatelstva díky růstu platů v průměru až o 8 procent.

Platy zřejmě porostou
„Jedná se však o průměrné veličiny. Dá se očekávat, že v některých segmentech bude růst platů rychlejší kvůli nedostatku pracovních sil,“ řekl Miroslav Ševčík z Liberálního institutu. „Navíc se jedná o nominální růst platů,“ upozornil Ševčík. Reálný růst platů - po započítání vlivu inflace - by se při předpokládané inflaci kolem čtyř procent mohl pohybovat kolem čtyř procent. Podle nejnovějších odhadů letos vzrostly platy o více než pět procent, po započítání inflace asi 2,1 procenta. Přesto platy v příštím roce porostou.

„Kombinace růstu sazeb a kupní síly může přimět lidi k tomu, aby více šetřili,“ řekl Michl. Většina úspor je v současné době uložena na termínovaných vkladech, ale v budoucnosti se dá očekávat, že lidé budou mít větší zájem o podílové a zajištěné fondy. „Když roste plat, tak lidé obvykle nárůst platu nedávají na termínované vklady, ale hledají možnosti, jak tyto prostředky víc zhodnotit,“ řekl Michl.

Během dvou až tří let očekává velkou poptávku po finančních produktech s výhodnějším úročením i Johan De Ryck, generální ředitel divize KBC AM pro střední a východní Evropu. „Hned jak Češi překonají svoji spotřebitelskou fázi, začnou přemýšlet o tom, že čím víc peníze pracují pro ně, tím méně oni musí pracovat pro peníze,“ řekl v nedávném rozhovoru pro LN De Ryck.

 

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?