Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi zaplatí na dotacích pro obnovitelné zdroje energie 32 miliard

Sluneční elektrárny zažívají v posledních měsících v Česku boom. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sluneční elektrárny zažívají v posledních měsících v Česku boom. | foto: ČEZ

PRAHA Příspěvek konečných zákazníků na výrobu elektrického proudu z obnovitelných zdrojů by v příštím roce mohl činit až 32 miliard korun. Z toho 26 miliard půjde na výrobu z fotovoltaických elektráren. Informoval o tom Energetický regulační úřad (ERÚ).

Podle místopředsedy ERÚ Blahoslava Němečka by se ale hodnota příspěvku mohla ještě snížit.

Výši příspěvku na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů stanovil ERÚ především na základě předpokladů provozovatelů sítí. "Troufnu si odhadnout, že výsledná čísla nebudou tak katastrofická," řekl Němeček.

Boom solární energie

Provozovatelé distribučních soustav v letošním roce předpokládají výstavbu přibližně 1910 megawatt instalovaného výkonu ve fotovoltaických elektrárnách. Na konci loňského roku činil instalovaný výkon solárních elektráren necelých 500 MW.

Pro rok 2011 očekávají provozovatelé distribučních soustav růst instalovaného výkonu ve fotovoltaice o dalších 1034 MW. K 1. červenci evidoval ERÚ instalovaný výkon slunečních elektráren 575,47 MW.

Podle ERÚ se hodnota příspěvku na obnovitelné zdroje pro příští rok může změnit, protože se chystá úprava nastavené výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů. To by mělo omezit spekulativní investice v tomto oboru a navíc v současné době stále platí pozastavení připojování nových zdrojů do energetické soustavy.

Pravděpodobnost, že se naplní předpoklady provozovatelů distribučních soustav podle Němečka v současnosti klesá. Nicméně dopad bujících fotovoltaických elektráren bude i tak velmi dramatický, podotkl.

O peníze přijde i ČEZ

Kvůli podpoře fotovoltaiky přijdou o peníze také energetické firmy. Energetický regulační úřad vypočítává poplatky na podporu obnovitelných zdrojů v následujícím roce podle čísel z roku předcházejícího. Firmy tak peníze dostanou ve zvýšených cenách elektřiny až za dva roky.

Obnovitelné zdroje

Podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě elektřiny v ČR v posledních letech roste. Z obnovitelných zdrojů se loni vyrobilo 4,67 milionu megawatthodin elektřiny, což je 6,81 procenta v tuzemsku spotřebovaného elektrického proudu. O rok dříve činil podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě 5,19 procenta.

Například společnosti E.ON, která provozuje rozvodnou síť na jihu Čech a na jižní Moravě, bude kvůli fotovoltaice letos chybět čtyři až pět miliard korun. Podobný problém má ČEZ.

Podle odborníků by předpokládaná výše příspěvku na obnovitelné zdroje v příštím roce výrazně zvýšila konečné ceny elektřiny pro domácnosti.

"Při zvýšení příspěvku ve výši prezentované ERÚ by se ceny elektřiny pro domácnosti mohly zvýšit o deset procent, ne-li více," uvedl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

"Zatímco pokud by příspěvek zůstal na srovnatelných úrovních s letošním rokem, cena elektřiny by meziročně stagnovala nebo jen velmi mírně rostla," dodal.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...