Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi zaplatí Nomuře necelé čtyři miliardy

PRAHA Stát potažmo čeští daňoví poplatníci zaplatí japonské bance Nomura za prohranou arbitráž maximálně 3,7 miliardy. Ministr financí Miroslav Kalousek to řekl na tiskové konferenci po jednání vlády s tím, že jde o poměrně solidní výsledek.

Spor mezi Nomurou a státem tak definitivně končí. Rozhodnutí arbitrů v Londýně potvrdilo ministerstvo financí. Česko bylo v arbitráži o 40 miliard korun kvůli zkrachovalé IPB označeno za viníka už v březnu 2006.

Arbitrážní tribunál stanovil, že hodnota očištěné IPB byla 34,2 miliard korun. Z této částky arbitři vypočítali konečnou výši odškodnění. S úroky bude částka činit maximálně 3,7 miliardy korun, bez úroků 2,8 miliard. Úroky se počítají od roku 2000.

Částka je vypočtena na základě algoritmu, který obsahovala smlouva o smíru mezi Českem a Nomurou z listopadu 2006. "Jde o sérii kroků, které popisují kompenzace pro obě strany, tedy způsob, jak se vypočítají nároky obou stran. Hodnota IPB určená arbitráží je jen vstup," uvedl již dříve šéf mezinárodně právního odboru na ministerstvu financí Radek Šnábl.

Dosud nejvíce Česká republika po prohrané arbitráži zaplatila společnosti CME, která financovala rozjezd televize Nova. Firma Ronalda Laudera za znehodnocení své investice získala přes deset miliard korun. Částka, kterou Česko musí zaplatit Nomuře, je tak dosud druhou nejvyšší náhradou vyplývající z prohrané arbitráže.

Ze strany Nomury byla již dříve zkrachovalá IPB ohodnocena na 68,5 miliardy korun, přičemž ohodnocení provedl dřívější partner společnosti McKinsey a uznávaný expert Tom Copeland. Za Česko provedla ohodnocení americká Navigant Consulting, která IPB ohodnotila na 26,7 miliardy korun.

Česko čeká další spor - s ČSOB
Česko uzavřelo v listopadu 2006 s Nomurou smír. Podle smlouvy se obě strany dohodly ukončit arbitráže o desítky miliard korun kvůli padlé IPB. Dohoda dosud nebyla odtajněna, současný ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) ale její zveřejnění slíbil.

Ministr ale hodlá počkat do doby, až informace z dohody neohrozí pozici Česka v jiných arbitrážích. Podle dřívějších vyjádření představitelů ministerstva je výsledek arbitráže s Nomurou zásadní kvůli požadované částce pro další spor státu, který se týká pádu IPB, a to s ČSOB.

Stát například zažaloval ČSOB o 27 miliard korun. Tvrdí, že bývalá banka IPB měla v době prodeje do rukou ČSOB podstatně větší hodnotu, než se dosud vědělo, a chce proto tuto sumu zpět. ČSOB zase požaduje po státu zaplatit 1,7 miliardy korun. Částka představuje dluh firmy J.Ring Jaroslava Roušala vůči IPB, který ČSOB zdědila. Obě žaloby řeší jedna arbitráž.

Český stát v roce 2000 uvalil na IPB, která byla původně ve vlastnictví Nomury, nucenou správu a pak ji prodal ČSOB. Nomura tvrdí, že podmínky prodeje IPB byly jednostranně nevýhodné. Stát v současnosti čelí arbitrážím za stovky milionů korun.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....