21. června 2011 12:14, aktualizováno  12:51 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi zchudli, v žebříčku blahobytu je opět předběhli Portugalci

Hradčany, Pražský hrad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hradčany, Pražský hrad | foto: Lidové noviny

BRUSEL Zatímco ještě v roce 2009 jim v přepočtu hrubého domácího produktu na obyvatele patřila v sedmadvacetičlenné EU 17. příčka, tak podle dnes zveřejněných odhadů Eurostatu za rok 2010 klesli až na 19. pozici. Přeskočili je Malťané a Portugalci.

Česko se však nadále drží v čele skupiny postkomunistických zemí, s výjimkou vyspělého Slovinska. Ze sousedů se Česku nejvíce blíží Slováci se ztrátou šesti bodů, Poláci pak zaostávají dokonce o 18 bodů.

ČTĚTE TAKÉ:


Průměr Evropské unie ve statistikách Eurostatu představuje hodnota 100. Tu má v aktuálním žebříčku Itálie. Podle této metodiky se tak dá říci, že jsou Češi o pětinu chudší než Italové. Bohatství Čechů v tomto směru představuje 80 procent průměru EU, což je stejné jako tomu bylo v roce 2009, tehdy ale za ČR byly již zmiňovaná Malta i nyní dluhovou krizí těžce postižené Portugalsko.

Nejbohatší jsou v unii tradičně Lucemburčané, kteří profitují z výhodného daňového systému a do značné míry i ze skutečnosti, že tam jezdí spousta lidí pracovat z okolních zemí. V Lucembursku tak přispívají v hospodářskému růstu, avšak nejsou zahrnuti při poměření množstvím lidí. 

Na chvostu žebříčku pak najdeme korupcí zmítané Bulharsko s Rumunskem. 

Žebříček HPD podle Eurostatu
Žebříček Eurostatu - klikněte pro zvětšení

Eurostat k výpočtu použil předběžné hodnoty hrubého domáciho produktu za uplynulý rok na obyvatele, přepočtenou podle parity kupní síly. Ta zohledňuje odlišné cenové hladiny v jednotlivých zemích a je tak poměrně přesným ukazatelem blahobytu.

Takzvané standardy kupní síly (PPS) jsou uměle vytvořená měnová jednotka užívaná k mezinárodním srovnáním. Do jisté míry se v ní totiž vyrovnávají rozdíly, které jinak existují mezi kupní silou měn jednotlivých států. Obecně se dá říct, že za jeden PPS by se koupilo stejné množství zboží či služeb ve všech zemích.
 

Lidovky.cz, nevJan Nevyhoštěný

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.