Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česká burza nabrala další ztrátu

PRAHA Pražská burza prožila další špatný den. Hlavní tuzemské akcie se podle indexu PX zřítily o čtyři procenta a prohloubily letošní propad na více než 23 procent. Jen těsně udržely psychologickou 1400bodovou hranici, přestože ještě kolem poledne vykazovaly několikaprocentní zisky.

Horší vstup do roku nikdy akcie neměly. Za vším byly nadále zahraniční burzy v čele se Spojenými státy, kde se původní krize trhu s bydlením zřejmě rozšířila do celé ekonomiky.

Index PX zakončil dnešek na hodnotě 1405,1 bodu. Nedlouho před uzavřením obchodování byl index pod hranicí 1400 bodů, kde naposledy uzavřel 25. září 2006. "Nálada na trhu je na bodu mrazu. Rostou očekávání recese v USA a útlumu světové ekonomiky," uvedl analytik Raiffeisenbanky Aleš Michl.

S akciemi v Česku přímo obchodují odhadem jen desítky tisíc osob, ale statisíce lidí vlastní podílové fondy a řady dalších mají peníze v penzijních fondech a pojišťovnách, které rovněž na kapitálových trzích investují. Českou ekonomiku by současné problémy americké ekonomiky neměly nijak drasticky ovlivnit, i když odborníci nevylučují zpomalení exportu nebo průmyslové výroby.

Dopolední a odpolední obchodování s akciemi se lišilo jako noc a den. Zatímco dopoledne ještě převládal po růstech akciových trhů v Asii optimismus, návrat z oběda už nikoho nepotěšil. "Například akcie banky Erste po ránu posilovaly o téměř sedm procent, ale po třetí hodině odpolední již ztrácely dvě procenta," popisoval obchodník firmy Cyrrus Martin Sležek.

K nejvíce prodávaným patřily akcie energetické skupiny ČEZ, které přes příznivá investiční doporučení odepsaly 5,79 procenta na 1073 korun. Tržní kapitalizace ČEZ, součin počtu akcií a ceny, letos klesla o 171 miliard korun. Hlavním majitelem ČEZ je stát. Hodnota celého trhu se zřítila o takřka 400 miliard korun.

Akcie prodejce ojetých vozů AAA Auto ztratily dokonce 7,6 procenta na nové minimum 25,64 koruny. Akcie Komerční banky sestoupily o 6,79 procenta na 3210 korun. Šéf Komerční banky Laurent Goutard přitom uvedl, že americká kreditní krize nebude mít na výsledky banky žádný, nebo jen zanedbatelný dopad. "Kdyby nastala krize české ekonomiky, bylo by to něco jiného, tu ale nevidím," dodal.

V předešlých šesti letech pražská burza rostla, většinou dvouciferně. Poslední podobné výprodeje zažili investoři podle makléřů počátkem tisíciletí, kdy trhy trpěly například po splasknutí technologické bubliny nebo teroristických útocích na Spojené státy.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....