9. března 2007 9:08 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česká ekonomika si drží rekordní růst

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Česká ekonomika v roce 2006 udržela rekordní růst a stejně jako předloni vzrostla o 6,1 procenta. Analytici přitom očekávali zpomalení tempa růstu. Hlavním tahounem byly spotřební výdaje a tvorba hrubého kapitálu, uvedl Český statistický úřad.

Český statistický úřad upozornil, že při zachování rekordního tempa růstu se výrazně změnila struktura. "Zatímco v roce 2005 mělo klíčovou roli v ekonomickém růstu výrazné zlepšení exportní výkonnosti ekonomiky, v právě uplynulém roce to naopak byly výdaje na konečnou spotřebu a tvorba hrubého kapitálu," uvedl ČSÚ.

O stabilizovaném ekonomickém růstu svědčí to, že shodným mezičtvrtletním tempem o 1,4 procenta rostla ekonomika ve všech čtvrtletích. Ve 4. čtvrtletí růst hrubého domácího produktu činil 5,8 procenta. "Číslo ze čtvrtého čtvrtletí potvrzuje, že ekonomika je již za vrcholem. Nacházíme se ve fázi stabilizace růstu kolem pěti procent," uvedl Aleš Michl z Raiffeisenbank.

Výsledky nicméně podle prorektorky Vysoké školy ekonomické Stanislavy Hronové nadále potvrzují, že česká ekonomika patří v Evropě k zemím s nejvyšší dynamikou vývoje. Ekonomickým tygrem ovšem podle analytiků letos v regionu zůstane Slovensko. V celé Evropské unii loni vzrostl HDP podle odhadu Eurostatu o 2,9 procenta.

"Z pohledu českého spotřebitele je třeba připomenout, že růst HDP není zárukou lepšího života, ačkoli HDP bývá ekonomy používán jako měřítko životní úrovně," upozornil analytik Next Finance Vladimír Pikora. Číslo podle něj neříká nic o stavu životního prostředí, množství volného času nebo třeba rodinné spokojenosti.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz