22. ledna 2008 11:56 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česká kina hlásí rekordní tržby

Multikino. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Multikino. Ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Tržby českých kin loni dosáhly historického rekordu 1,2 miliardy korun. Loňská návštěvnost kin byla nejvyšší od roku 1994, kdy počet diváků kvůli zahájení vysílání televize Nova začal výrazně klesat. První dvě příčky na žebříčku nejnavštěvovanějších filmů v roce 2007 patřily českým snímkům Vratné lahve a Obsluhoval jsem anglického krále.

Do kinosálů v roce 2007 zavítalo 12,8 milionu diváků, kterých bylo meziročně o 1,3 milionu více. 

Ředitel filmové distribuční společnosti Falcon Jan Bradáč řekl, že třetina diváků loni přišla do kin na české snímky. "Takový poměr zná pouze Francie a nikdo jiný v Evropě. Tuzemský trh dospívá do situace, že americké filmy budou přihlížet tomu, jak české filmy mezi sebou soutěží o diváky," zmínil Bradáč specifikum návštěvnosti domácích kin.

Kasovním trhákem byl loni snímek Vratné lahve Jana a Zdeňka Svěrákových, kterému s 1,254 milionu diváků a tržbami přesahujícími 124 milionů korun patřilo na žebříčku nejnavštěvovanějších filmů první místo. Vratné lahve, jejichž rozpočet na natáčení činil 29 milionů korun, měly premiéru loni v březnu a jsou po šesti letech prvním českým filmem, který překročil hranici jednoho milionu diváků v domácích kinech.

Naposledy se to podařilo právě Janu Svěrákovi s filmem Tmavomodrý svět, který vidělo 1,196.279 diváků.

Film režiséra a scénáristy Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále od premiéry v prosinci 2006 vidělo 857.359 diváků, kteří za vstupné utratili zhruba 81,7 milionu korun. Menzelova hořká komedie měla rozpočet bezmála 85 milionů korun, což je přibližně trojnásobek rozpočtu běžného českého celovečerního snímku.

Krize byla překonána 

Diváky do kin ve druhé polovině loňského roku lákala také nová komedie Tomáše Vorla Gympl i film Medvídek Jana Hřebejka. Návštěvnost těchto snímků překročila hranici 400.000 diváků.

Ze zahraničních filmů si loni v tuzemských kinech nejlépe vedl Shrek Třetí, který skončil na třetím místě. Shreka Třetího v loňském roce vidělo 712.703 diváků, kteří za vstupenky utratili 62,3 milionu korun.

Domácí filmový trh po roce 1999 zejména díky nástupu multikin překonal krizi, s níž se potýkal od začátku 90. let. Návštěvnost kin dramaticky klesla v roce 1994, kdy se po zahájení vysílání televize Nova snížila z bezmála 22 milionů diváků v roce 1993 na 12,9 milionu lidí. V následujících letech se návštěvnost pohybovala kolem devíti milionů lidí ročně a nejnižší byla v roce 1999, kdy do kin zavítalo 8,4 milionu diváků.
Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÝ KONSTRUKTÉR

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz