Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česká koruna se změnila ‚z miláčka ve vyděděnce‘. Pro investory přestala být bezpečným útočištěm, píše Bloomberg

Česká koruna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká koruna. | foto: Shutterstock

Londýn  Investoři přestali českou korunu vnímat jako bezpečné útočiště a v důsledku nadměrných sázek na její růst se česká měna změnila "z miláčka ve vyděděnce". Píše o tom na svých internetových stránkách agentura Bloomberg. Analytici před rokem předpovídali tříprocentní růst kurzu koruny, který se ale nedostavil. Koruna se nyní k euru prodává v kurzu kolem 25,70 Kč za euro.

O ztrátě statusu koruny jakožto bezpečného útočiště podle Bloombergu hovoří například hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská, podle níž trh s korunou nefunguje patřičným způsobem.

Koruna v těchto dnech oslabuje, ačkoli Česká národní banka (ČNB) minulý týden přikročila k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Některé velké banky, například Raiffeisen Bank International, ING a JPMorgan, teď místo na růst kurzu české měny sázejí na její další pokles, píše Bloomberg.

„V podstatě už po finanční krizi se zastavil do té doby silný trend zpevňování koruny, a to i když pomineme intervenční období. Z pohledu ekonomických fundamentů by koruna měla mít stále prostor dostat se proti euru na silnější hodnoty, ale je to pohled jen z jedné strany. Tou druhou je analýza finančních toků přes hranice, a ta naopak hovoří pro oslabování koruny. Důvodem je velký objem spekulativních peněz, které přitekly zejména v roce 2017 a z velké většiny v koruně stále zůstávají. Pokud by měly odejít, korunu to oslabí,“ popsal situaci analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Euro pod 23

Kurz české měny se dnes odpoledne pohyboval kolem 25,73 Kč za euro. Koruna byla od vzniku eura v roce 1999 nejsilnější v září 2008, kdy euro spadlo až na 22,91 Kč. Nejslabší pak byla koruna hned v období vzniku eura, kdy byla jednotná evropská měna ke koruně vysoko nad 38,00 Kč/EUR. Po skončení intervencí ČNB proti posilování tuzemské měny, kdy byl kurz u hranice 27,00 Kč za euro, byla koruna nejsilnější loni v únoru. Tehdy se dostala až na 25,12 Kč/EUR.

Za posledních 12 měsíců byla koruna nejslabší loni v červenci, a to na 26,178 Kč/EUR, připomněl analytik Cyrrusu Michal Brožka. Naopak nejsilnější byla loni v září, kdy se kurz dostal až na 25,40 Kč za euro. Měnové kurzy jsou podle Brožky z principu velmi proměnlivé a těžko předvídatelné. „Koruna nikdy nebyla bezpečným přístavem v pravém slova smyslu. Byla spíše brána za relativně bezpečnou v rámci svého regionu. A tuto pozici podle mého názoru neztratila,“ poznamenal.

ČNB v letech 2013 až 2017 držela kurz koruny na uměle nízké úrovni, aby podpořila inflaci a hospodářský růst. Zahraniční investoři v té době masivně nakupovali koruny s vyhlídkou na růst kurzu po skončení intervencí. Ten se skutečně dostavil a česká koruna se v roce 2017 zařadila mezi měny s nejvyšším růstem. Následně však její posilování zastavily obchodní spory a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.

Zahraniční investoři se nyní snaží opustit své rozsáhlé sázky na korunu. Tento proces je však pomalý, protože ho komplikuje nedostatek zájemců o koupi české měny, upozorňuje Bloomberg.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!