Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česká pošta v rozkladu: zpozdí, ztratí, nedoručí

Pošta - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pošta - ilustrační foto. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Zpožďování zásilek i balíků o mnoho dnů, dlouhé čekací doby na pobočkách, úmyslné likvidování zásilek zaměstnanci. Česká pošta je v rozkladu.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) například ve své zprávě o činnosti České pošty za minulý rok upozornil na to, že pošťáci se ze dvou třetin případů ani nepokoušejí doručit adresátovi zásilky do vlastních rukou. Pošta ale tyto údaje odmítá. „Jsou to absurdní a neobjektivní data. Rozhodně se nezakládají na pravdě,“ reagovala mluvčí České pošty Dita Václavíková.

Selhání pošty nejsou ojedinělá. „Největším problémem bylo deset milionů zpožděných zásilek kvůli spouštění nového přepravního uzlu v Brně,“ konstatovala mluvčí ČTÚ Dana Makrlíková.

To přiznává i Česká pošta. „Je potřeba říct, že tyto problémy už máme za sebou, vyvodili jsme z nich personální důsledky a doby dodání v Brně se vrátily do normálu,“ informovala Václavíková.

Jenže zpožďování zásilek je dlouhodobým problémem. Například v loňském roce pošta doručila téměř jedenáct procent obyčejných zásilek opožděně. To při ročním objemu skoro 573 milionů přepravených obyčejných zásilek znamená více než šedesát tři milionů zásilek.

Podle Václavíkové jsou příčinou potíží problémy s přístupem některých pošťáků k jejich práci. Být zaměstnancem pošty totiž není nijak lákavé povolání. V loňském roce si pošťák vydělal v průměru šestnáct a půl tisíce korun, průměrný plat v České republice přitom byl o sedm tisíc korun vyšší.

Uvozovky dolníJsou to absurdní a neobjektivní data. Rozhodně se nezakládají na pravdě.Uvozovky horní

„Díky letošnímu navýšení mezd v průměru o 14,5 procenta by se personální situace firmy měla výrazně stabilizovat. Proto i v této oblasti lze očekávat zlepšení,“ myslí si Václavíková.

Podle mnohých odborníků by současné problémy měly vést k urychlené privatizaci pošty. Ta je však stále v nedohlednu. Pošta navíc drží až do roku 2011 monopol na doručování zásilek do padesáti gramů a osmnácti korun. Na tuto ekonomicky výhodnou oblast si už nyní brousí zuby několik dalších společností.

„O doručování zásilek do 50 gramů jsme vždy měli zájem. Nesouhlasíme s názorem pošty, která tvrdí, že tzv. univerzální službu nebude chtít TNT Post provozovat kvůli její finanční nevýhodnosti. Ze zkušeností víme, že každý druh podnikání v poštovních službách je dobrý byznys,“ uvedl ředitel TNT Post pro střední a východní Evropu Petr Zháňal. Příchod dalších poštovních operátorů by podle Zháňala znamenal zkvalitnění služeb a pokles cen. „Tento trend se potvrdil v těch evropských zemích, kde už liberalizace proběhla,“ konstatoval.

10 hříchů České pošty

-deset milionů zpožděných zásilek při spouštění nového třídicího centra v Brně

-ve dvou třetinách případů se zaměstnanci pošty ani nepokoušejí doručit zásilku do vlastních rukou

-mnoho z poboček nemá otevřeno odpoledne

-zpožďování zásilek a balíků; v několika případech nebyli zákazníci vůbec obslouženi a museli se dostavit znovu

-dlouhé čekací doby v pobočkách

-část pošt nemá bezbariérový přístup

-vybírání poplatku za pronájem poštovních přihrádek

-odkládání zásilek na volné prostranství, pokud není adresát zastižen doma

-doručování zásilek nesprávnému příjemci 

-značná část zásilek vhozených v 16 hodin je zaměstnanci vybrána až následující den

Další články o České poště 
si přečtěte v sobotním vydání deníku

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.