29. prosince 2008 10:52 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česká pošta zdraží balíky

Balík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Balík | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká pošta od příštího roku zdraží posílání balíků až o deset korun. Cena obyčejného balíku do dvou kilogramů se zvýší z nynějších 38 na 43 Kč, cena cenného balíku do 15 kg vzroste z 81 na 91 korun. Ceny doručování dopisů se nezmění. Uvedla to Česká pošta.

"U cen balíkových služeb, které jsou součástí neregulovaného prostředí tržní konkurence, dochází k mírnému cenovému posunu. Příčinou je zvyšující se cena práce a s tím související nárůst provozních nákladů pošty," uvedl mluvčí firmy Ivo Mravinac. V mezinárodních poštovních službách se tarify nemění.

Pošta naposled zvyšovala ceny na začátku letošního roku. Například obyčejný balík do dvou kilogramů tehdy podražil o osm korun, do deseti kg pak o 11 korun. Známka na dopis od letošního ledna stojí deset korun místo 7,50 Kč. Vedle změny některých cen pošta od ledna zvýší maximální hmotnost doručovaných zásilek z 15 na 20 kilogramů, což je dvojnásobek požadavku evropské směrnice. Další novinkou bude možnost požádat o opakované doručení
zásilky elektronickou cestou na adrese www.ceskaposta.cz. Společnost zároveň změní slevovou politiku pro velká firemní podání.

Zatímco na doručování psaní do 50 gramů za cenu do 18 Kč má pošta státem zaručený monopol, balíky doručuje v konkurenčním prostředí. Na trhu soutěží nejen s kurýrními firmami ale i nadnárodními přepravními společnostmi, jako jsou DHL, DPD nebo TNT. Pošta provozuje 3400 poboček a za loňský rok vydělala 795 milionů korun. Letos snížila kvůli investicím do rizikových cenných papírů v Rusku odhad zisku na 300 milionů korun.
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!