Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česká pošta zruší 179 menších poboček

Pošta - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pošta - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká pošta chce v říjnu zrušit 179 málo využívaných poboček, nahradit je má tak zvané motorizované doručování. Nejvíce poboček zanikne v jižních Čechách, kde pošta uzavře 58 poboček. Následují západní Čechy se 46 pobočkami a východní Čechy, kde podnik zruší o čtyři pošty méně.

Motorizované doručování pošta provozuje zhruba od roku 1990 a podle mluvčí funguje na několika desítkách pošt. Kamennou pobočku v podstatě nahradí poštovní vozidlo, ve kterém bude do obce ve stanovený čas pošťák zajíždět a úřadovat.

Kde se bude rušit nejvíce

jižní Čechy - 58 poboček
západní Čechy -  46 poboček
východní Čechy - 42 poboček

Na postup pošty si u vicepremiéra Jiřího Čunka stěžovali starostové
některých obcí, kterým se zkracování provozní doby případně nahrazování kamenných pošt nelíbí. V dopise, kterým starostové o problému ministra pro místní rozvoj a lidoveckého předsedu informovali stojí, že už nyní je z pohledu potřeb občanů provozní doba na některých pobočkách nedostačující. Čunek, který je proti rušení pošt, má o plánu změn ve firmě jednat s ministrem vnitra Ivanem Langrem.

Podle mluvčí Dity Václavíkové pošta přistoupila k nahrazování poboček motorizovaným doručováním v obcích do 1000 obyvatel zejména v horských, příhraničních nebo rekreačních oblastech. "V některých případech bylo jejich využití v průměru pod jednu hodinu denně," uvedla mluvčí. "Mít nebo nemít pobočku České pošty v místě bydliště je pro obyvatele malých obcí zásadní záležitost. V mnoha případech je to právě pobočka České pošty, kde obyvatelé mohou vyřídit vše potřebné a vyhnou se tak časově i finančně náročnému dojíždění do spádových měst," uvedl Čunek v tiskové
zprávě.

Občanům se rušení nelíbí
Nejvíce  poboček zanikne v jižních Čechách, kde chce pošta motorizovaným doručováním nahradit 58 poboček. Následují západní Čechy se 46 pobočkami a východní Čechy, kde podnik zruší o čtyři pošty méně. Například na Písecku má skončit osm pošt, na Strakonicku, konkrétně v oblasti Blatenska, to budou tři. Jednou z nich jsou i Třebohostice s více než 300 lidmi. Obec se přitom snažila úřadovnu v místě udržet. Nabízela bezplatný pronájem i placení elektřiny. Podle starosty Jiřího Plechatého to však bylo málo. Z obecní kasy by museli na chodu pošty vydat ročně 170.000 korun. Třebohostice přitom hospodaří s rozpočtem necelých tři čtvrtě milionu korun.

"Lidé už o tom vědí, někteří říkají, že to bude špatné. Na druhou stranu styl života na venkově se mění. Myslím, že si na to postupně zvyknou. Navíc, i když tu poštu stále ještě máme, tak dopisy a jiné zásilky už delší čas rozváží poštovní auto. Prázdnou kancelář zřejmě nabídneme k pronájmu," řekl starosta. K dalším zanikajícím poštám v oblasti patří nedaleká Doubravice a Kadov u hranic s Klatovskem.

Pošta již dříve oznámila, že na podzim propustí 2500 z 37.000 zaměstnanců. Proti tomu se postavily odbory, které vedení podniku pohrozily stávkou. V příštím roce se firma změní ze státního podniku na akciovou společnost. Podle lidovců by měl stát od nového vlastníka chtít desetiletou záruku na zachování sítě České pošty.

Česká pošta loni hospodařila se ziskem před zdaněním téměř 795 milionů korun, což je o 140 procent více, než v roce 2006. Provozní výnosy stouply o 0,6 procenta na 17,646 miliardy Kč.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...