13. června 2012 10:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česká rodina platí za obnovitelné zdroje přes tisíc korun ročně

Fotovoltaická elektrárna Vepřek u obce Vepřek na Mělnicku, která je těsně před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotovoltaická elektrárna Vepřek u obce Vepřek na Mělnicku, která je těsně před... | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Průměrná česká rodina ročně zaplatí za obnovitelné zdroje v ceně elektřiny 1047 korun. Největší část z toho jde na podporu fotovoltaiky. V příštích letech by se mohla platba za obnovitelné zdroje ještě zvýšit. Celkem letos obnovitelné zdroje stojí spotřebitele 38 miliard korun. Vyplývá to z údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Rodina v průměru za rok podle ERÚ spotřebuje 2,5 megawatthodiny elektřiny.

ČTĚTE VÍCE:

419 korun za megawatthodinu

U každé megawatthodiny elektřiny přispívá poplatkem 419 korun, který slouží jako podpora obnovitelných zdrojů. Tento poplatek prudce vzrostl v minulých letech hlavně kvůli boomu solárních elektráren, loni činil 370 Kč, v roce 2010 byl 166 korun, předtím se počítal jen na desítky korun.

Kolik dá rodina ročně na obnovitelné zdroje

solarní elektrárna
  • Fotovoltaika

Z podpory obnovitelných zdrojů tvoří fotovoltaika 68 procent. Tuzemské solární elektrárny tak průměrnou rodinu stojí ročně zhruba 712 korun. Fotovoltaika přitom v celkové výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů zaujímá asi třetinu.

  • Bioplynové stanice

Dalším významným obnovitelným zdrojem jsou bioplynové stanice, ty rodinný rozpočet v cenách elektřiny ročně stojí v průměru zhruba 130 korun. Za zdroje spalující biomasu zaplatí rodina asi 107 korun.

  • Ostatní obnovitelné zdroje

Zbývající zdroje jsou vzhledem k poměrně nízkému instalovanému výkonu podporovány méně. Například větrné elektrárny stojí ročně rodinu v průměru asi 15 korun. Za malé vodní elektrárny zaplatí necelých 50 korun.

V dalších letech by poplatky za obnovitelné zdroje mohly vzrůst. Stát totiž v současnosti na podporu obnovitelných zdrojů ve výši 38 miliard korun zdrojů přispívá částkou 11,7 miliardy korun, čímž tlumí růst cen elektřiny.

Poplatek za MWh proto činí zmiňovaných 419 korun, bez dotace státu by však činil 670 Kč/MWh, a obnovitelné zdroje by se tak spotřebitelům prodražily o další stovky korun. Zatím není jisté, zda bude stát na obnovitelné zdroje touto částkou přispívat i v budoucích letech.

Průzkum: Lidé by uvítali útlum uhelné energetiky

Nově zveřejněný průzkum zpracovaný agenturou SC&C pro Alianci pro energetickou soběstačnost ukazuje, že drtivá většina lidí by uvítala více solárních panelů na střechách domů, malých vodních elektráren či tepláren na biomasu doplněných o větrné či bioplynové stanice. Veřejnost by také přivítala postupný útlum uhelné energetiky i omezování dolů na uhlí nebo uran.

Aliance pro energetickou soběstačnost ale upozorňuje, že podíl obnovitelných zdrojů přitom na ceně elektřiny nepředstavuje ani 15 procent, daleko vyšší položkou je platba za distribuci, jenž loni dosahovala až 35 procent. Kroky ERÚ by se tedy podle aliance měly zaměřit zejména na tuto - také regulovanou - složku koncové ceny elektřiny. V sousedních státech, například v Německu, je platba za distribuci o polovinu nižší než v Česku.

'ERÚ straší platbami za obnovitelné zdroje a odvádí tak pozornost od vysokých plateb za distribuci'

 „Strašením platbami za obnovitelné zdroje odvádí Energetický regulační úřad pozornost od podstatnějšího problému, který tkví ve vysokých platbách za distribuci. Regulátor tak evidentně nepřistupuje k jednotlivým faktorům, ovlivňujícím cenu elektřiny, stejným způsobem. Platba za distribuci by mohla být o polovinu nižší než v současné době, kdyby se regulátor nebál zasáhnout," myslí si Martin Sedlák, výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Podpora obnovitelných zdrojů má skončit v roce 2014

Obnovitelné zdroje se výrazně začaly promítat do výdajů tuzemských domácností v roce 2010. Tehdy se instalovaný výkon solárních elektráren zvýšil více než čtyřnásobně na téměř 2000 MW, což odpovídá výkonu Jaderné elektrárny Temelín. Hrozilo ale kvůli tomu prudké zdražení elektřiny pro domácnosti i průmysl, a vláda proto začala růst fotovoltaiky omezovat legislativními změnami. Nyní je rozvoj těchto zdrojů jen velmi mírný a omezuje se na střešní elektrárny do 30 kW. Od roku 2014 chce Energetický regulační úřad zastavit podporu veškerých nových obnovitelných zdrojů.

ČTK, rkaŠárka Bláhová

Najdete na Lidovky.cz