15. července 2008 20:54 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

´Česká´ ropa tekla do Turecka

Ropná rafinerie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ropná rafinerie. | foto: SERGEI GRITS ČTK

MOSKVA Záhada snížení červencových dodávek ruské ropy do Česka je po včerejšku ještě záhadnější. Poradce náměstka ředitele ruské ropné firmy Tatněfť Nurislam Subajev agentuře Reuters sdělil, že část ropy určené pro Česko skončila v Turecku.

Dodávky tam firma podle Subajeva přesměrovala kvůli lepším ziskovým maržím. Tatněfť je jeden ze dvou hlavních dodavatelů ruské ropy do České republiky. Subajev ale odmítl uvést, jak velké bylo snížení dodávek. Tvrdí, že se objem dodávek ropovodem Družba do České republiky brzy vrátí na běžnou úroveň.

Turci platí víc
„Měli jsme jednoduše nedostatek objemu pro splnění plánu našich dodávek pro Tupras,“ řekl Subajev. Tupras je největší rafinerií v Turecku a předním dovozcem ropy od Tatněfti. „(Tupras) je naším dlouhodobým partnerem a marže jsou zde lepší,“ dodal.

„Tuto informaci nemohu potvrdit ani vyvrátit, protože nás o této skutečnosti oficiální ruská místa neinformovala,“ řekl k tomu mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.
Obchodní představitel Ruské federace v Česku Grigorij Sarišvili v pondělí na schůzce s českým ministrem průmyslu a obchodu uvedl, že příčinou snížení dodávek ropy do Česka byly technické důvody – a ne politické, jak se původně spekulovalo. Ruská strana odkázala na problémy při těžbě ropy a blíže nespecifikované změny v ruských dodavatelských společnostech.

Dodávky ropy z Ruska klesaly celý uplynulý týden a v pátek ruská strana oznámila, že snížení dodávek pro červenec bude ve větším rozsahu. V reakci na to se objevily spekulace, že výpadky mohou být ruskou reakcí na podpis smlouvy o umístění amerického radaru v Česku.

Do Česka se ročně dováží zhruba 7,7 milionu tun ropy. Z toho přibližně 5,5 milionu ropovodem Družba z Ruska a 2,2 milionu ropovodem IKL z terminálu v Terstu.
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!