4. ledna 2008 10:44 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česká ropa za světové ceny

Ropovody - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ropovody - ilustrační foto. | foto: AFP

PRAHA Cena americké ropy na světových trzích pokořila „magickou“ hranici 100 dolarů za barel. To přináší nejen zdražování benzinu a nafty, ale vyšší ceny se projeví i v ostatních průmyslových odvětvích.

Jaké šance v boji o cenu černého zlata má ropa těžená v Česku a kolik jí vůbec je? „Domácí těžba ropy kryje spotřebu v ČR ze čtyř až pěti procent, to znamená, že zbytek, tedy 96 procent se musí dovážet. Ze dvou třetin je to přes dálkový ropovod Družba, z jedné třetiny pak přes ropovod Ingolstadt,“ řekl LN analytik nerostných surovin Pavel Kavina z ministerstva průmyslu a obchodu.
 
Šance ovlivnit ceny ropy na světovém trhu jsou z pohledu těžby v Česku nulové. „Možnosti těžby ropy v České republice, které jsou ze světového pohledu naprosto zanedbatelné, nemůžou mít možnost vlivu na tvorbu světových cen,“ řekl LN tiskový mluvčí Moravských naftových dolů (MND) Dan Plovajko.
 
„Ropa, kterou dodávají MND, se tak prodává za světové ceny,“ konstatoval Plovajko. Potvrdil to i Kavina: „Světový trh s ropou je tak likvidní, že se ceny generují právě na světových trzích. ČR nikdy nepřekročí to, co je jí geologicky dáno.“ Na druhou stranu má podle něj česká ropa možnost soutěže v tom, že je velmi kvalitní, a tak se používá například ve farmacii či v chemickém průmyslu. To ovšem Plovajko popírá. Ropa vytěžená na Moravě se podle něj využívá pro běžnou výroby benzinu a nafty.
 
Ačkoli ne tak dramaticky jako v některých jiných zemích, spotřeba ropy pokračuje v růstu i u nás: „Na přelomu let 2005/2006 to bylo o desítky procent. Spotřeba ropy je ovlivněna růstem životní úrovně. Nelze tedy předpokládat, že by došlo k poklesu její spotřeby,“ říká Kavina. Současná celková spotřeba ropy v tuzemsku představuje asi osm milionů tun. Přitom Moravské naftové doly ročně vytěží okolo 290 tisíc metrů krychlových ropy. „Těžba je v posledních letech na stejné úrovni, jedná se o 5000 barelů denně. A tuto těžbu chceme ve střednědobém horizontu udržet,“ řekl Plovajko. Na jak dlouho zásoby ropy na Moravě vydrží, si nedovolí nikdo odhadovat.

Ropa v České republice

*4 procenta spotřeby ropy v Česku pokrývá místní těžba, 96 procent ropy se do Česka dováží přes ropovody Družba a Ingolstadt

* nejvíce ropy dovážíme z Ruska a z Ázerbájdžánu

* roční tuzemská spotřeba ropy představuje 8 milionů tun a stále roste  Podle propočtů ze 60. let by se u nás totiž již skoro 40 let neměla žádná ropa těžit. Podle Plovajka však MND jen pasivně nečekají na vyčerpání zdrojů. „Snažíme se hledat nová ložiska, při těžbě ze stávajících využíváme moderních technologií,“ říká Plovajko.

Růst cen ropy podle ekonomů z německého hospodářského institutu DIW nekončí. Odhadují, že cena ropy na světových trzích překročí do deseti let dvě stě dolarů za barel.

 

 

Pavla Francová, Lidové noviny