16. března 2013 17:15 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česká spořitelna čelí žalobě kvůli poplatkům, sdružení je chce zakázat

Česká spořitelna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká spořitelna | foto: Lidové noviny

PRAHA Spotřebitelské sdružení dTest se nedohodlo s Českou spořitelnou a proto na banku podalo žalobu. Ve sporu jde o účtování poplatků za vedení úvěrových a hypotečních účtů, které je podle sdružení neoprávněné. Pokud bude sdružení dTest úspěšné, může soud bance kritizovaný poplatek zakázat účtovat.

Není to poprvé, kdy dTest kvůli poplatkům za úvěrový účet žaluje banku. Loni zvolilo sdružení stejný postup také vůči Komerční bance. Česká spořitelna už nyní čelí individuálním žádostem o navrácení účtovaných peněz, nařízenému platebnímu příkazu se ale hodlá bránit u soudu. ČTĚTE VÍCE

Žaloba sdružení dTest byla očekávaná. „Českou spořitelnu jsme nejprve vyzvali k mimosoudní dohodě. Bohužel však naše podmínky neakceptovala, a proto podpoříme poškozené klienty vlastní žalobou,“ řekl právní poradce sdružení dTest Miloš Borovička serveru Bankovnípoplatky.com.

Dodává, že jen prostřednictvím této žaloby se může sdružení domáhat toho, aby soud účtování České spořitelně zakázal. Borovička zároveň uvedl, že dTest podpoří další nespokojené klienty ostatních bank, kteří už žalobu podali sami.

Klienti vytáhli na banky. Jaké jsou jejich příběhy?

Podle sdružení je účtování poplatků za vedení úvěrových účtů nezákonné, protože klient platí dvakrát – poplatek za účet a ještě úrok. „Úvěrový účet nelze použít k ničemu jinému, než ke splácení úvěru. Slouží tak vlastně jen bance a nikoliv klientovi,“ vysvětluje serveru Borovička.

Žalobu vypracovala advokátní kancelář Toman, Devátý a partneři, která již spolupracuje i s hromadnou výzvou Poplatkyzpět.cz. Ta se snaží buď dohodou, nebo i soudní cestou vymáhat od bank poplatky za správu úvěrových a hypotečních účtů za poslední čtyři roky. Nespokojení klienti se k výzvě mohou připojit do konce března. ČTĚTE VÍCE

mevMartin Nevyhoštěný

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!