Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Klienti mají dostat zpět poplatky za hypotéky, Česká spořitelna se chce soudit

Česká Spořitelna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká Spořitelna | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká spořitelna by měla vrátit třem klientům poplatky za vedení hypotečního úvěru. Nespokojení zákazníci totiž banku zažalovali a dosáhli vydání platebního rozkazu, který nařizuje bance poplatky vrátit. Banka chce ale podat odpor, případ proto zamíří k soudu.

Tři klienti podali na Českou spořitelnu žalobu s návrhem na vydání platebního rozkazu v únoru. Ve všech případech šlo o účtování poplatků za správu hypotečního úvěru ve výši 150 až 200 korun. A soud platební rozkaz vydal.

Česká spořitelna tak může klientům do patnácti dnů poplatky vrátit, čímž by ale souhlasila s tvrzením, že je účtovala neprávem. Místo toho banka podala odpor, a spor tak poslala před soud.

Poplatky vs. klienti:

„Budeme se bránit všemi právně dostupnými prostředky,“ řekla serveru iDNES.cz mluvčí banky Helena Matuszná. Stejný postup zvolila loni Komerční banka ve sporu s právníkem Petrem Němcem. Nakonec ale KB účtované poplatky Němcovi vyplatila ještě před rozsudkem.

Klienti České spořitelny využili stejně jako Němec rozsudku německého Spolkového soudního dvoru, který předloni označil poplatky za vedení úvěrových a hypotečních účtů za nepřiměřené.

ČTĚTE TAKÉ:

„Podle nás je poplatek neurčitý, je v rozporu s evropskou směrnicí a klienti byli uvedeni v omyl, když jim byly slíbeny služby za tento poplatek,“ vysvětlila serveru iDNES.cz advokátka trojice klientů Martina Urbanová.

Je otázkou, zda případný soud nespokojeným zákazníkům vyhoví. Již teď se ale na řadu českých bank valí desítky dalších žádostí. Do boje za zrušení a vrácení poplatků také vytáhla výzva Poplatkyzpět.cz, která je hodlá vymáhat hromadně.

Připojit se k hromadnému postupu proti bankám mohou nespokojení klienti do konce března. Žalobu na Komerční banku již podalo také spotřebitelské sdružení dTest, které nyní plánuje zažalovat i Českou spořitelnu.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?