Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Klienti mají dostat zpět poplatky za hypotéky, Česká spořitelna se chce soudit

Česká Spořitelna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká Spořitelna | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká spořitelna by měla vrátit třem klientům poplatky za vedení hypotečního úvěru. Nespokojení zákazníci totiž banku zažalovali a dosáhli vydání platebního rozkazu, který nařizuje bance poplatky vrátit. Banka chce ale podat odpor, případ proto zamíří k soudu.

Tři klienti podali na Českou spořitelnu žalobu s návrhem na vydání platebního rozkazu v únoru. Ve všech případech šlo o účtování poplatků za správu hypotečního úvěru ve výši 150 až 200 korun. A soud platební rozkaz vydal.

Česká spořitelna tak může klientům do patnácti dnů poplatky vrátit, čímž by ale souhlasila s tvrzením, že je účtovala neprávem. Místo toho banka podala odpor, a spor tak poslala před soud.

Poplatky vs. klienti:

„Budeme se bránit všemi právně dostupnými prostředky,“ řekla serveru iDNES.cz mluvčí banky Helena Matuszná. Stejný postup zvolila loni Komerční banka ve sporu s právníkem Petrem Němcem. Nakonec ale KB účtované poplatky Němcovi vyplatila ještě před rozsudkem.

Klienti České spořitelny využili stejně jako Němec rozsudku německého Spolkového soudního dvoru, který předloni označil poplatky za vedení úvěrových a hypotečních účtů za nepřiměřené.

ČTĚTE TAKÉ:

„Podle nás je poplatek neurčitý, je v rozporu s evropskou směrnicí a klienti byli uvedeni v omyl, když jim byly slíbeny služby za tento poplatek,“ vysvětlila serveru iDNES.cz advokátka trojice klientů Martina Urbanová.

Je otázkou, zda případný soud nespokojeným zákazníkům vyhoví. Již teď se ale na řadu českých bank valí desítky dalších žádostí. Do boje za zrušení a vrácení poplatků také vytáhla výzva Poplatkyzpět.cz, která je hodlá vymáhat hromadně.

Připojit se k hromadnému postupu proti bankám mohou nespokojení klienti do konce března. Žalobu na Komerční banku již podalo také spotřebitelské sdružení dTest, které nyní plánuje zažalovat i Českou spořitelnu.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...