13. března 2013 18:32, aktualizováno  18:37 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Klienti mají dostat zpět poplatky za hypotéky, Česká spořitelna se chce soudit

Česká Spořitelna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká Spořitelna | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká spořitelna by měla vrátit třem klientům poplatky za vedení hypotečního úvěru. Nespokojení zákazníci totiž banku zažalovali a dosáhli vydání platebního rozkazu, který nařizuje bance poplatky vrátit. Banka chce ale podat odpor, případ proto zamíří k soudu.

Tři klienti podali na Českou spořitelnu žalobu s návrhem na vydání platebního rozkazu v únoru. Ve všech případech šlo o účtování poplatků za správu hypotečního úvěru ve výši 150 až 200 korun. A soud platební rozkaz vydal.

Česká spořitelna tak může klientům do patnácti dnů poplatky vrátit, čímž by ale souhlasila s tvrzením, že je účtovala neprávem. Místo toho banka podala odpor, a spor tak poslala před soud.

Poplatky vs. klienti:

„Budeme se bránit všemi právně dostupnými prostředky,“ řekla serveru iDNES.cz mluvčí banky Helena Matuszná. Stejný postup zvolila loni Komerční banka ve sporu s právníkem Petrem Němcem. Nakonec ale KB účtované poplatky Němcovi vyplatila ještě před rozsudkem.

Klienti České spořitelny využili stejně jako Němec rozsudku německého Spolkového soudního dvoru, který předloni označil poplatky za vedení úvěrových a hypotečních účtů za nepřiměřené.

ČTĚTE TAKÉ:

„Podle nás je poplatek neurčitý, je v rozporu s evropskou směrnicí a klienti byli uvedeni v omyl, když jim byly slíbeny služby za tento poplatek,“ vysvětlila serveru iDNES.cz advokátka trojice klientů Martina Urbanová.

Je otázkou, zda případný soud nespokojeným zákazníkům vyhoví. Již teď se ale na řadu českých bank valí desítky dalších žádostí. Do boje za zrušení a vrácení poplatků také vytáhla výzva Poplatkyzpět.cz, která je hodlá vymáhat hromadně.

Připojit se k hromadnému postupu proti bankám mohou nespokojení klienti do konce března. Žalobu na Komerční banku již podalo také spotřebitelské sdružení dTest, které nyní plánuje zažalovat i Českou spořitelnu.

mevMartin Nevyhoštěný

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.