13. listopadu 2007 21:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česká výjimka DPH končí

Byty - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Byty - ilustrační foto | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Po novém roce začne stagnovat zájem lidí o koupi nového bytu. Mnohé z rodin totiž s vidinou očekávaného zvýšení cen daného změnou sazby daně z přidané hodnoty z pěti na devět procent koupily novou nemovitost již letos.

„Minimálně v první polovině příštího roku se tak rychlost prodeje nových nemovitostí sníží,“ tvrdí Jiří Pácal, člen správní rady Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí.

Experti na realitní trh nevylučují, že možná dojde dokonce k mírnému poklesu cen nového bydlení. „Developeři si buď sníží marže, nebo raději protáhnou dobu prodeje nových bytů,“ říká Pácal, který srovnává první půlrok příštího roku s prvními měsíci po vstupu ČR do Evropské unie. Tehdy si mnoho lidí pořídilo byt či dům ještě před vstupem, protože se očekávalo velké zvýšení cen nemovitostí, ke kterému nakonec ale nedošlo.

Na trh s nemovitostmi budou mít kromě reformy veřejných financí vliv i další změny. Včera se ministři financí států Evropské unie nedohodli na pokračování české výjimky, díky které se u bydlení uplatňovala plošně nižší sazba DPH místo vyšší devatenáctiprocentní.

Konečné rozhodnutí se čeká v prosinci, pokud by ale dopadlo podle očekávání, snížená sazba DPH by se dala uplatňovat jen na „sociální bydlení“, tedy menší rodinné domy a byty, jež ale tvoří přes devadesát procent novostaveb.

Někteří developeři se výraznějšího poklesu poptávky neobávají. „Nezaznamenali jsme, že by se hůře prodávaly projekty s datem dokončení v letech 2008 a 2009,“ uvádí Ondřej Šuch, mluvčí společnosti Skanska. Lidé žádají více tří- a čtyřpokojové byty, nejoblíbenější však zůstávají menší dvoupokojové.

„Stoupající poptávka po nových bytech se rozhodně nezastaví, stejně jako po módních rodinných domcích a pozemcích na okraji větších měst,“ řekl LN Petr Illetško, ředitel realitní kanceláře AAABYTY. CZ. Stále bude trvat velký rozdíl cen nemovitostí v Praze a v regionech. „Okrajovým částem Prahy se cenově přibližují nemovitosti v atraktivních místech v Brně, Hradci Králové nebo v Ostravě. S širším centrem Prahy by se daly srovnat jen nemovitosti například v Českém Krumlově,“ porovnává Illetško. Lokalita tak hraje prim.

K nárůstu cen dojde podle Illetška na Ostravsku, především pak na Frýdeckomístecku, kde vzniká mnoho nových pracovních příležitostí. Ceny bytů se tam letos zvedly až o 70 procent. „Obdobný trend, i když zřejmě ne tak dramatický, bude pokračovat i v příštím roce,“ uvedl Illetško.

Najdete na Lidovky.cz