5. června 2008 14:53 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

České aerolinie jsou zatím ve ztrátě

ČSA - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČSA - ilustrační foto. | foto: Jiřina VeseláLidové noviny

PRAHA České aerolinie se za první čtyři měsíce roku vrátily do ztráty, která činí 444 milionů korun. Meziročně je ale výsledek zhruba o 100 milionů lepší. Na celý letošní rok plánuje firma zisk 100 milionů korun bez mimořádných položek z prodeje svých součástí. Společnost dnes výsledky netradičně oznámila za čtyři měsíce místo za čtvrtletí.

Hospodářskému výsledku za čtyři měsíce výrazně pomohl prodej stravovacích služeb, takzvaného cateringu, za který ČSA dostaly peníze počátkem dubna. Celkem jde o 300 milionů korun. To může být důvod, proč firma oznámila výsledky za čtyři měsíce, a nikoliv za čtvrtletí. Analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka to označil za více než zajímavé.

Čtvrtletní výsledky manažeři odmítli zveřejnit. Řekli pouze, že jsou nesrovnatelné s těmi loňskými, protože loni je výrazně ovlivnil prodej a zpětný pronájem pěti letadel. Ten vynesl 500 milionů korun, takže loňská ztráta v prvním čtvrtletí činila pouze 122 milionů korun.
"Ta ztráta je velká, ale nemyslím si, že je to tragédie," řekl Procházka k aktuálním číslům. Podle něj je první čtvrtletí pro leteckou dopravu vůbec nejhorší, rozhodující pro hospodaření bude následující půlrok.

Za vztyčený prst ale označil obsazenost letadel, která u ČSA klesla na 60 procent. "Není to dobré i přesto, že je to špatný kvartál," řekl.
Provozní výnosy aerolinií se za čtyři měsíce zvýšily o dvě procenta na 6,6 miliardy korun, provozní náklady včetně cen za pohonné hmoty se meziročně snížily o 2,6 procenta na sedm miliard korun.

Rostoucí ceny paliva firma údajně kompenzuje palivovými příplatky,
zajištěním cen paliva u dodavatelů a snižováním ostatních nákladů. "Ta ropa nás samozřejmě velmi ovlivňuje," řekl viceprezident ČSA pro ekonomiku Luboš Černý. Podle něj firma za palivo letos zaplatila o 100 milionů korun více než loni ve stejném období.

Letadla s označením OK přepravila ve srovnání se stejným obdobím roku více cestujících. Na pravidelných linkách se jejich počet zvýšil o dvě procenta na 1,38 milionu, nepravidelných linek využilo o 11 procent cestujících více, celkem 176.000. Naopak o sedm procent na 6500 tun pokleslo množství přepraveného zboží a pošty.

Firma zároveň dnes upřesnila zisk za loňský rok. Auditovaný čistý zisk činil 207 milionů korun, předběžné výsledky před zdaněním hovořily o 111 milionech. Zisk zvýšila odložená daňová pohledávka. V roce 2006 hospodařily aerolinie s téměř čtyřsetmilionovou ztrátou.
Podle nové strategie rozvoje do roku 2013 by měl zisk v následujících letech uhradit veškeré ztráty z minulých let. Kumulovaná ztráta je nyní zhruba 1,4 miliardy korun. Zisk by se měl podle strategie v roce 2013 dostat na miliardu korun.

"Ta miliarda je reálná," řekl k tomu Procházka. V roce 2013 totiž aerolinie přestanou splácet velké sumy za nová letadla a jejich flotila se stabilizuje. Navíc se očekává, že letecká doprava po určitém útlumu v příštích letech v roce 2013 znovu nabude na dynamice. Procházka však zároveň vyjádřil pochybnost, že se strategie zcela dodrží. Firmu totiž čeká změna vlastníka. ČSA dosud z více než 90 procent vlastní stát. Vláda chystá privatizaci firmy; nový majitel bude znám do poloviny příštího roku. Očekávaný výnos z privatizace se odhaduje na pět miliard korun.

Lidovky.cz, ČTK