8. října 2008 17:10 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

České akcie klesly nejníže od roku 2004

Výrazné oživení akciovým trhům přinesl nečekaný postup centrálních bankéřů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výrazné oživení akciovým trhům přinesl nečekaný postup centrálních bankéřů. | foto: ČTK

PRAHA České akcie dnes na pražské burze klesly na nejnižší hodnotu od konce roku 2004. Trh podle obchodníků následoval výprodeje na vyspělých zahraničních burzách, které nadále ovlivňovala globální finanční krize.

Hlavní index PX oslabil o 3,87 procenta na 1042,6 bodu. Níže naposledy index uzavřel obchodování 30. prosince 2004. ČTK dnes převzala výsledky z burzy.

Dopoledne trh dokonce neudržel psychologickou hranici 1000 bodů a burza
kvůli více než 20procentnímu cenovému propadu musela pozastavit obchodování s akciemi autobazaru AAA Auto a developera Orco Property. Zatímco akcie AAA Auto tento výjimečný krok potkal vůbec poprvé, akcie Orco již poněkolikáté.

Výrazné oživení akciovým trhům přinesl nečekaný postup centrálních bankéřů. Centrální banky Spojených států, eurozóny, Británie a dalších zemí včetně Číny na podporu ekonomik přikročily k bezprecedentnímu společnému snížení základních úrokových sazeb. Základní sazby u většiny těchto zemí se snižují o půl procentního bodu. Pražská burza v krátké době díky tomu snížila propad indexu ze zhruba pěti procent na méně než dvě procenta.

Evropské akcie uzavřely na téměř pětiletém minimu
Evropské akcie dnes uzavřely na téměř pětiletém minimu navzdory koordinovanému snížení úrokových sazeb ve světě. Panevropský index FTSEurofirst 300 se podle neoficiálních údajů propadl o 6,1 procenta na 941,93 bodu. To představuje jeho nejnižší konečnou hodnotu od prosince 2003, píše agentura Reuters.
ČTK

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na Lidovky.cz