16. ledna 2008 15:44 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

České akcie se hrozivě propadly

PRAHA Kdo obchoduje na pražské burze, musí zachovat od počátku roku pevné nervy. Dnešek byl navíc další ranou, když se české akcie drtivě propadly. Domácí trh tak následoval silný sestup amerických akcií a následné výprodeje na dalších zahraničních burzách.

Pražská burza se sice během dopoledne mírně zotavila z ranního drtivého propadu, všechny přední akcie však nadále ztrácely. Hlavní index PX před 11:30 sestoupil o 2,89 procenta na 1573,4 bodu. Tuzemský trh oslabil podobně jako ostatní středoevropské burzy.

Největší ztráty postihly akcie prodejce ojetých aut AAA Auto, spadly o 5,73 procenta na 32,75 koruny. Cenné papíry developerské skupiny ECM umazaly ranní propady, stále však ztrácely 4,78 procenta na 806 korun. O více než tři procenta sestoupily také akcie realitní firmy Orco a telefonního operátora Telefónica O2.

Akcie energetické skupiny ČEZ a petrochemického Unipetrolu se z ranních propadů kolem pěti procent částečně vzpamatovaly, ČEZ byl před 11:30 níže o 2,93 procenta na 1193 korun, Unipetrol o 2,17 procenta na 297,5 koruny. "Nálada je stále dosti nervózní, nicméně přítomnost zahraničních koncových kupců by mohla poukazovat na dosažení dna. Okolní trhy jsou také pod prodejním tlakem," uvedl obchodník firmy Patria Finance Ronald Schubert.

Hlavní index varšavské burzy WIG20 dopoledne ztrácel více než 3,5 procenta,
budapešťský BUX téměř 2,5 procenta zejména kvůli oslabující bance OTP. Středoevropské trhy následovaly v propadu americké akcie, které srazily špatné výsledky bankovního obra Citigroup a nepříznivé údaje o vývoji maloobchodních tržeb v USA.

Lidovky.cz