Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

České automobilky lámou rekordy

BRNO Automobilový průmysl v Česku nadále posiluje. Tržby výrobců a jejich dodavatelů loni vzrostly o 25,6 procenta na rekordních 484 miliard korun. Výroba vozidel loni vzrostla o 34,6 procenta na rovněž rekordních 603.849 kusů. Na veletrhu Autotec to uvedl prezident Sdružení automobilového průmyslu Vratislav Kulhánek.

Finální výrobci aut loni zvýšily tržby o 24,9 procenta, zatímco dodavatelům dílů stouply příjmy o 26,3 procenta. Podíl dodavatelů přitom stále posiluje a loni se pohyboval kolem 59 procent. Nadpoloviční podíl mají výrobci dílů od roku 2002.

Vývoz odvětví vzrostl o 17,7 procenta na 370 miliard Kč, což znamená téměř pětinový podíl na celkovém exportu ČR. Podle Kulhánka se firmy v odvětví vyrovnaly s posilováním kurzu koruny a nejsou jím v současnosti nijak zásadně ohroženy.

Nárůst tržeb i produkce souvisí zejména s loňským rozjezdem výroby v kolínské automobilce TPCA i růst produkce Škody Auto. Výroba osobních aut loni rostla nejrychleji, a to o téměř 35 procent. Škoda loni zvýšila výrobu o 50.000 vozů na 494.122 vozů, TPCA vyrobila téměř 104.000 vozů.

Naopak sedmiprocentní pokles zaznamenala produkce nákladních aut, kterých se loni vyrobilo 2050, a také motocyklů, jejichž výrobci se potýkali s desetiprocentním propadem na 1607 strojů.

Ve sdružení automobilového průmyslu nyní působí 150 firem, které loni zaměstnávaly 111.138 lidí. Průměrná mzda v odvětví byla 21.136 korun, což je 2100 Kč více, než je průměrný plat v ČR.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!