7. dubna 2010 17:08 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

České banky obcházejí zákon, klamou ohledně roční sazby nákladů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
České bankovky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České bankovky | foto: Shutterstock

PRAHA Plánujete si vzít úvěr? Společnost Člověk v tísni provedla u bank analýzu nejznámějšího povinně zvěřejňovaného údaje - roční průměrné sazby nákladů (RPSN). Z osmi největší tuzemských bank se deklarovaná roční procentní sazba RPSN, která by měla obsahovat všechny náklady spojené s pořízením úvěru, rovná jejich skutečné sazbě pouze u Poštovní spořitelny. Naopak u ČSOB překračuje skutečná sazba deklarovanou o 22 procent.

Společnost Člověk v tísni z modelových případů vypočítala sazbu RPSN a porovnala ji s tím, co uvádějí jednotlivé banky. "Pouze Poštovní spořitelna započítává do deklarované sazby RPSN všechny náklady spojené s pořízením úvěru. Je vidět, že to jde," řekl dnes novinářům autor analýzy Daniel Hůle.

Ostatní banky podle něj sice zákon neporušují, avšak pro zájemce o úvěr je odlišná praxe při výpočtu sazeb RPSN matoucí.

V modelovém příkladu žádá o neúčelový úvěr 30.000 Kč s délkou splácení jeden rok ženatý bezdětný muž s čistým měsíčním příjmem 20.000 Kč, zaměstnaný na dobu neurčitou, zaměstnanou manželkou a bez dalších půjček.

Pouze u GE Money Bank byla splatnost dva roky a u UniCredit Bank byla výše půjčky 50.000 Kč.

U mBank převýšila skutečná sazba RPSN deklarovanou o pět procent, u Komerční banky o deset procent, u GE Money Bank o 16 procent, u UniCredit Bank a Raiffeisenbank o 17 procent a u České spořitelny o 21 procent.

"Výpočet RPSN je naprosto korektní a v souladu se zákonem. Odchylka je daná započítáním volitelných, zákonem nepožadovaných, položek," řekl ČTK mluvčí ČSOB Ivo Měšťánek. Banka podle něj klienty před podpisem smlouvy s veškerými parametry, včetně poplatků a sazeb, detailně seznamuje.

Od června bude navíc platit novelizovaný zákon, který již definuje vstupy pro výpočet RPSN přesněji, tudíž by se měla metodika jednotlivých bank sjednotit, dodal.

ČTK
  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz