Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

České banky zaplavila zlatá horečka

13.1.2010 - Prý tuna zlata, v České Národní Bance. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 13.1.2010 - Prý tuna zlata, v České Národní Bance. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Obliba žlutého blýskavého kovu roste. Zájem lidí o pořízení zlata se stále víc snaží podchytit i banky. Česká spořitelna minulý týden oznámila, že začne nabízet svým klientům také investiční zlato. Na výběr budou mít ze slitků o hmotnosti deset, padesát a sto gramů s puncem rakouské mincovny. Nejmenší z nich vyjde na 11,5 tisíce korun, největší pak zhruba na 110 tisíc.

Kupující mohou slitky přebírat na dvou pobočkách v centru Prahy a Brna. „I když cenu zlata mohou přechodně ovlivňovat hospodářské či politické faktory, jeho hodnota zůstává dlouhodobě stabilní. Proto jsme se rozhodli, že začneme drobným investorům koupi fyzického zlata nabízet,“ vysvětluje Petr Valenta, ředitel odboru řízení produktů finančních trhů v ČS.

Do prodeje zlata se zapojily i další finanční instituce, ty však omezují nabídku na klienty svého privátního bankovnictví. Příkladem může být ČSOB a UniCredit Bank. „Prodej investičního zlata nabízíme klientům již několik let. Klienti si jej mohou vyzvednout na 14 vybraných pobočkách,“ uvedla mluvčí ČSOB Pavla Hávová.

ČTĚTE TAKÉ:

Na bohatší klientelu se zaměřuje také Komerční banka. „Nabídku nákupu investičního zlata banka představila již před třemi lety. Minimální množství, které lze nakoupit, je jeden kilogram,“ uvedla mluvčí Komerční banky Monika Klucová. Kilogramová zlatá cihla přitom vyjde na více než milion korun.

Loni v srpnu naskočila do byznysu se zlatem J&T banka. Svým klientům nabízí buď stogramový slitek, nebo kilogramovou zlatou cihlu. „Slitky o nižších hmotnostech banka zatím nenabízí, ale zvažuje zavedení jednouncových a menších slitků pro dárkové účely,“ dodává ředitel úseku Finanční trhy J&T banky Daniel Drahotský.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Rozsah zlatého boomu dosvědčuje také následující údaj Českého statistického úřadu. Loni se do Česka dovezlo zlato – s výjimkou kovu pro průmyslové využití – v hodnotě přes 4,1 miliardy korun, v meziročním srovnání o 67 procent více. Letos se situace oproti loňsku uklidnila. „Zájem o zlato letos pokračuje, ale dál už nesílí,“ uvedl obchodní ředitel České mincovny Tomasz Surdy.

Nyní se cena zlata pohybuje kolem 1560 dolarů za unci, což odpovídá 1045 korunám za gram. Konkurence na trhu se zlatem přesto dál houstne. Na internetu lze najít nabídky zhruba deseti internetových prodejců. Jak dokládá pohled do jejich ceníků, většinou nabízejí výhodnější ceny než Česká spořitelna. Rozdíl v ceně stejného slitku dosahuje až tří procent.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.