24. září 2014 11:06 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

České domácnosti bohatnou nejpomaleji z postkomunistických zemí

Mince - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mince - ilustrační foto | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA České domácnosti jsou na tom nejhůř ze zemí bývalého východního bloku. Konkrétně jde o to, že hodnota jejich majetku roste z postkomunistických státu začleněných v EU nejpomaleji.

Hodnota bohatství na jednoho obyvatele Česka stoupla loni meziročně jen o 1 500 korun. V celosvětovém žebříčku sestavovaném pojišťovnou Allianz se naše země umístila stejně jako před rokem na 27. místě.

Studie analyzuje úspory a dluhy domácností ve více než 50 zemích světa.

Hrubá finanční aktiva českých domácností vzrostla v roce 2013 o 4,1 procenta, což je o tři procentní body méně než v ostatních postkomunistických členských zemích EU a dokonce téměř o šest bodů méně než vykazují celosvětová čísla.

ČTĚTE TAKÉ:

Celkově totiž loni hrubá aktiva domácností rostla o rekordních 9,9 procenta, nejvíce od roku 2003.

Průměrné bohatství na obyvatele činilo v Česku v roce 2013 celkem 9 487 eur, tedy zhruba 261 500 korun. Proti předloňskému roku je to minimální nárůst, tehdy to bylo asi 260 tisíc korun.

Pro srovnání: na Slovensku loni průměrné bohatství na člověka dělalo 4 930 eur (asi 136 tisíc korun), u průměrného Poláka to bylo 5 954 eur (164 tisíc korun) a u Němce 44 283 eur (1,22 milionu korun) .

Celková finanční aktiva českých domácností se od roku 2007 o třetinu zvýšila.

Lidovky.cz, ČTK

Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?
Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?

Mezi nejčastější psychické onemocnění u dětí patří úzkost. Pokud se neléčí, může se rozvinout v depresi. Na tuto problematiku reaguje ministerstvo školství novinkou, která by se měla objevit ve školních osnovách.

Najdete na Lidovky.cz