Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

České domácnosti vyšly z krize nejlépe v regionu, měly totiž naspořeno

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Čistá finanční pozice tuzemských domácností, tedy jejich aktiva po odečtení dluhů v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP), se loni zlepšila poté, co stoupla na více než 42 procent hrubého domácího produktu. Česku tak patří absolutní prvenství v regionu, uvádí studie UniCredit Bank. Projevy globální krize jsou také podle banky v Česku mírnější než ve většině zemí střední a východní Evropy.

"Vysoký podíl bankovních vkladů v úsporách domácností spolu se stabilitou tuzemského finančního sektoru zabránily poklesu hodnoty finančních aktiv domácností v poměru k HDP, a to i v tom nejhorším roce 2008, kdy se žádná z okolních zemí stejně měřenému propadu nevyhnula," uvedla studie.

Výhled pro období 2010 až 2011 naznačuje podle UniCredit Bank stabilitu finanční pozice českých domácností. Růst aktiv bude vzhledem k pomalému růstu ekonomiky spíše mírný a zřejmě nepřekročí v průměru šest procent ročně. "Těžiště úspor zůstane v bezpečných bankovních produktech, zároveň ale budou domácnosti ve větší míře než jinde v regionu diversifikovat své úspory do akcií a jiných cenných papírů," odhaduje studie.

Na penze Češi nespoří
Banka ale zároveň varuje, že v Česku je pomalý přírůstek úspor domácností v penzijních fondech. "Kvůli neexistenci penzijní reformy s povinným spořením zůstane Česko během následujících let jedinou zemí regionu, kde roční přírůstky aktiv penzijních fondů nedosáhnou dvojciferných hodnot," uvedl analytik banky Pavel Sobíšek.

Celkově i v regionu se čisté finanční úspory domácností loni podle studie odpoutaly od minim dosažených v roce 2008, a to díky růstu kapitálového trhu a vyšším výnosům z úspor. "Odhaduje se, že na regionální úrovni se finanční aktiva domácností již vrátila k růstové tendenci, a to o více než 12 procent za minulý rok, přičemž dosáhla objemu 44 procent HDP," uvádí studie.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!